Anne Baba Aile

Ramazan Hazırlıklarımıza Bir Göz Atalım

Cep telefonumuza bir indirim mesajı gelir. Mesajın özü aslında; şu zaman içerisinde bu ürünü alırsanız şu kadar kar elde edersinizdir.

Normalde alacağımız ürünü indirimli haliyle daha kazançlı alma fırsatı kaçırılmaz tabi ki…

Aslında bulunduğumuz kutlu aylar da maddi olmasa bile manevi kazanç zamanları değil midir? Sair zamanlarda yaptığımız ibadetlere bire on sevap verilirken; Receb’de bire yüz, Şaban’da bire üç yüz, Ramazan’da ise bire bin sevap verildiği bildirilmektedir.

Peş peşe gelen bu ayların hikmetleri sınırsızdır. Rahmetin sağanak sağanak yağdığı bu kutlu zaman dilimlerini Efendimiz şöyle tevil eder. “Recep tohum ekme, Şaban sulama Ramazan hasat etme ayıdır.” Baktığımızda aslında bu günler hasat zamanına hazırlık aylarıdır.

Hasat etme ayında oruç vardır, Kur’an vardır, namaz vardır. En genel ifadesiyle Ramazan ibadetlerin esas sahibine hediye edildiği aydır.

Fakat anti-depresanlar misali alışkın olmadığımız bir ilaç nasıl vücudumuzu ilk zamanlar sarsıyor, yoruyorsa belki fizyolojimizin alışkın olmadığı oruç yahut yoğun ibadetler de bizlere ağır gelecektir.

İşte bire binlerin yaşandığı o kutlu ayda sarsılmamamız için Recep ve Şaban ayında artırmaya başladığımız ibadetlerle ısınma turları yapalım ki, Ramazan’a daha dinç ve hazır bir şekilde girelim.

Peki Ramazana nasıl hazırlık yapılır? Kültürümüzde 11 ayın sultanını ağırlamadan evvel dolaplarımızı ağzına kadar doldururuz. Buzluğumuzda iftara hazırlık olsun diye mantı, dolma börek vs. yiyeceklerimizi atarız.

Ama Ramazan hazırlığı bunlardan ibaret olmamalı… Ramazan öncesi oruca oruçla Kur’an’a Kur’an ile alışmalı, en büyük hazırlığımız bu olmalı.

Mesela her gün yapamasak da pazartesi perşembe orucu tutulabilir. 1 ayda değil de Recep ve Şaban olmak üzere 2 aylık sürede hatim yapılmaya uğraşılabilir.. Nafile ibadetler artırılır. En önemlisi bolca tevbe-istiğfar ile dua edilir.

Efendimiz buyuruyor: Recep ayında günde 70 defa tevbe-istiğfar edene Allah-u Teala cehennemi haram kılar. Ve yine Allah Teala’nın Recep ayının her saati içinde cehennemden azad ettiği bir sürü kul vardır.

Hazırlığımızı yapınca Rabbimiz’in de inayetiyle Ramazan külfet değil bereket, huzur ayı olacaktır. Orucumuzu uykuya değil ibadetlerimize tutturacağızdır inşallah.

Değil mi ki Recep Rabbimiz’in, Şaban Efendimiz’in Ramazan’da mü’minlerin ayı…

Ve denmiyor mu bize bu aylarda öyle geceler, o geceler içinde öyle saatler vardır ki Yüce Allah’ın mağfireti yağmur gibi mü’minlerin üzerine sağanak sağanak yağar…

Şimdi neden bu rahmet deryasından nasiplenmek varken, bitmek bilmez mazeretlerimizle kazanç günlerinden zararlı çıkalım?

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.