Anne Baba Aile

Sizin Çocuğunuzun Kişilik Analizi Hangisi?

Liderler çoğunlukta (%22)

Ülkemizde çocukların büyük bir bölümü (yüzde 22) lider olmaktan hoşlanıyor. Bu çocuklar, oyunu seçmekten, yönetmekten, kuralları koymaktan ve diğer çocuklara roller biçmekten zevk alıyorlar. İddialı ve zorlayıcılar. Kaybetmeyi sevmiyorlar, ama kararlı oldukları için bununla başa çıkabiliyorlar. Oyun grubu içinde pek çok lider tipli çocuk olduğunda, en düşük uzlaşma skoruna sahip olan çocuğun diğerlerini yönetme olasılığı artıyor.

İşbirlikçi (%18)

İş birlikçi çocuk etkileşime açık, cana yakın ve sosyaldir. Grup oyunlarını sever. İlgi odağı-merkezi olmak veya oyunu yöneten kişi olmak umurlarında değildir. Oyunlar oynanırken ikincil rolleri almaya gönüllüdürler (örneğin, evcilik oynarken anne rolü yerine abla rolü almak gibi). İş birlikçi bir çocuğun arkadaşlarını mutsuz etmemek adına bir oyunu kazanmayı reddederken görebilirsiniz. Neredeyse herkesle iyi geçinip oyun oynarlar.

Hayalci / hayalgücü yüksek (%19)

Hayalci çocuk hayal gücünü kullanarak hareket eder. Uzlaşmacı yönleri yüksek olduğundan bazen bireysel ihtiyaçlarından çok grup oyunlarına odaklanabilir. Meraklıdır ve çok soru sorar. Çevresini keşfetmek hoşuna gider. Genç yaştan, kabul gören gerçeklere meydan okur. İçinden geldiği şekilde hareket eder Aynı anda birkaç oyun arasında kolaylıkla geçiş yapabilir. Diğer çocuklar tarafından kabul edilir ve saygı görür.

Tedbirli (%14)

Tedbirli çocuk kararlıdır ve güvenliği, riske yeğler. Oyun oynarlarken kuralları çiğnemezler ya da yeni kurallar yaratmazlar. Daima bir sonraki adımı sorarlar ve gündemin gidişatını bilmekten hoşlanırlar. Önlemler almayı severler. Kontol en çok bu şekilde ellerinde olduğundan yalnız oynamayı yeğlerler. Genellikle sessiz olurlar ve utangaç olarak algılanırlar. Buna rağmen çok duygusal, merhametli,nezaketli olurlar ve grup oyunu oynanacak ise herkesi oyunun içine beraber oynayacak şekilde dahil etmeye çalışırlar.

Görev Adamı (%13)

Görev Adamı bireysel yetenekleriyle motive olur ve kendisi neyi seçmiş ise onu bitirmek için hareket eder. Başarılarından gurur duyar, görevini, işini bitirmemeyi sevmez. Oyun oynayacağı zaman oyuna hazırlık ve uygulama konularına çok önem verir. Sıradışı düşünmez. Yoktan yeni bir oyunu başlatamaz. Kendisine bir görev verilmesini ve bunu tamamlamayı yeğler. Bireysel olarak oynamayı tercih eder. Bu sayede süreç ve en önemlisi sonuç üzerinde kontrole sahip olur.

Ben Merkezci (%14)

Ben merkezci çocuk, ilgi odağı olmak ister. Uzlaşmacı değildir. Oyun oynadığı zaman grubun değil, kendi bireysel keyif ve memnuniyetine bakar. Duygusal olarak biraz kararsız ve istikrarsızdır. Çok az bir uğraşma ile hemen vazgeçebilir. Kolayca yakınır, sızlanır, yalan söyler ve agresif tavırlar sergiler. İstediklerini elde etmek için ellerinde bulunan tüm araçları kullanır. Grup içinde problem yarattğı için uzun süreli oyun arkadaşı bulmakta zorluk çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.