Anne Baba Aile

Sünnet Çerçevesinde Evlilik Öncesi Hazırlıklar

Evlilik sünnet; ama Evlilik hazırlıkları yaparken bu sünnete tam riayet ediyor muyuz acaba? 

Eskiler kız çocukları doğduktan hemen sonra çeyiz hazırlıklarına başlardı. Hatta halk arasında “Kız kundağa çeyiz sandığa.” lafı bir zamanlar çok yaygındı. Anadolu’da evlilik hazırlıklarının ne kadar ciddiye alındığı, hazırlanan çeyizlerin el emeği göz nuru olmasından anlaşılabilir.

 

Yatak çarşaflarının kenarlarına, pencerelere tül yerine; hatta el bezlerin kenarına kadar danteller işlenirdi. Kaneviçeler, iğne oyaları, etamin işleri.. Her şey ince ince düşünülür imkan el verdiğince en güzel modeller seçilir, işlenir hazırlanırdı. Bu çeyizler öyle özenle ve dikkatle hazırlanırdı ki, genç kızlar evlenince kendi kızlarına bu çeyizlerden bırakabilirdi. Yapılan her şey çok kıymetli idi çünkü kolay yapılıp hazırlanan ürünler değildi.

Bugün çeyiz hazırlamaya uzun vakitler yerine büyük paralar harcanıyor. Fakat bu kadar masraf edilmesine rağmen çeyizler o kadar da uzun ömürlü olmuyor. Bir diğer masraf da düğün hazırlıklarına gidiyor. Ev eşyaları yanında kına, gelinlik, damatlık gibi ihtiyaçlar için imkanlar sonuna kadar kullanılıyor.

Evlenecek gençlerin hayallerindeki evi kurmak normal bir durum. Fakat bu hazırlıklar esnasında yapılan harcamalar, alınan eşyalar sebebiyle ailelerin ve çiftlerin birbirlerini üzmemeye dikkat etmeleri daha önemli. İzdivacın izzeti yani saygınlığı korunmalı. Aynı zamanda israfa da girmemeye özen gösterilmeli. Eşya alırken aklımızın bir köşesinde bizim evimize beğenip almadığımız şeylerin dünyanın başka bir yerinde bazı insanların hayallerine bile getiremediğini düşünürsek israfın önüne geçmiş olabiliriz.

Efendimiz (sav) “İsraf ve kibirden kaçınınız.” (1) buyuruyor. O’nun (sav) evinin eşyaları bir bavulu ancak dolduruyordu. Sevgili kızı, cennet kadınlarının efendisi Hz. Fatıma’nın (r. anha) çeyizi de bundan daha fazla değildi. İmkanların bu kadar geniş olduğu zamanımızda ellerinde birer bavulla dünyanın herhangi bir ülkesine giden hizmet gönüllüsü yeni evli çiftler 14 asır öncesini günümüzde yaşayan canlı örnekleri.

Elbette bütün çiftler bir bavulla evlensinler demiyorum. Fakat evliliğe hazırlanırken bir koltuk takımının modeli ya da bir perdenin deseni yüzünden kalplerin kırılmasına gerek var mı? İslam “Zorlaştırmayınız, kolaylaştırınız.” buyuruyor. Bu emri özellikle evlilik hazırlıklarında uygulasak birçok problemin önüne geçmiş oluruz.

Bir başka masraf düğün hazırlıkları esnasında karşımıza çıkıyor. Fotoğraf çekimi ve kıyafetler, kına masrafları ve kıyafetler.. ve bunların hepsinden daha fazla para verilen salon, gelinlik ve damatlıklar vs. Maddi imkanı geniş olan aileler için bunlar problem değil; ama aynı imkana sahip olmayan aileler bu masrafların altında ezilebilir. Bu masrafları imkanları aşmadan yapmak hem ailelerin hem de çiftlerin ilişkilerini olumlu etki yapacaktır.

Evlilik önemli bir sünnettir ve sevabı oldukça fazladır. Fakat bir sünneti yerine getirirken haramlara girmemeye özen göstermek de imanın gereğidir. İsraf ve su-i zan haramdır. Hem dünya saadeti hem de ahiret saadeti için bu iki harama dikkat etmek müminin vazifesi olduğunu unutmayalım.

Güzel bir ev, güzel bir düğün her genç çiftin arzusu; ama çok daha güzeli kalpler kırılmadan ve günaha girmemeye dikkat ederek bir yuvanın kurulması değil mi?

1- Buhari

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.