Anne Baba Aile

Süt İçmeyen Çocukların Kalsiyum İhtiyacı Nasıl Karşılanabilir?

Sütün kemik gelişimi için ne kadar çok önem taşıdığı artık herkes tarafından biliniyor. Ancak şu unutulmamalıdır ki gereğinden fazla süt tüketimi çocuğunuza yarar yerine zarar getirebilir. Süt dışında da kalsiyum ihtiyacını karşılayacak besinler tüketmelidir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı Dr. Başak Namdar Çelikkan çocuk yaş grubuna bağlı olarak değişkenlik gösterebileceğini vurguladı.

Kalsiyumla kas ve sinirler de düzgün çalışır

Süt ve süt ürünlerinin çocukluk çağında güçlü ve sağlam bir kemik yapı oluşumunda anahtar rol oynadığına değinen Dr. Çelikkan şunları söyledi: “Kalsiyum ayrıca kas ve sinirlerin düzgün çalışmasını da sağlar. Bu denklemde D vitamini de kemik gelişimi için çok önemlidir.

Sütün dışındaki kaynaklar da kalsiyumu karşılar

Bu anlamda süt ve süt ürünleri çocuk beslenmesinde çok önemli bir kalsiyum ve vitamin D kaynağıdır. Fakat süt ve süt ürünleri dışında da pek çok besinden günlük olarak ihtiyacımız olan kalsiyum miktarını alabiliriz. Bazı besinler de en az süt kadar kalsiyum içerir. Bir yemek kaşığı kekik günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 8’ni, 100 gram dereotu günlük ihtiyacın yüzde 21’ni, 100 gram badem yüzde27’sini karşılar.”

Yoğurt, peynir aynı desteği sağlar mı?

“Bu sorunun cevabı yeteri kadar yoğurt ve peynir tüketimi ile evettir” diyen Çelikkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Yoğurt da peynir gibi çok güçlü protein ve kalsiyum kaynağı. Sütün fermente edilmesi ile peynir ve yoğurt oluşur. Fermentasyon işlemi ile besin değerlerinde olumlu değişmeler meydana gelir özellikle aminoasit miktarları artar. Aminoasitler proteinlerin yapıtaşlarıdır. Bu işlemle oluşan gıdalar insan sağlığında dengeli beslenme açısından önem taşır. Fermente süt ürünlerinin diğer olumlu bir etkisi laktoz hassasiyeti olanların da süt ürünlerini tüketebilmesidir. Dünya Sağlık Örgütü bu sebeple 2 yaşından büyük çocuklarda yağ oranı azaltılmış süt içilmesini önermektedir. Az yağlı süt ve süt ürünleri tam yağlı olanlara göre daha fazla kalsiyum içerir.”

Roka, brokoli, parmesan kalsiyum deposu

Dr. Çelikkan süt dışındaki kalsiyum kaynaklarını da sıraladı: “Ispanak, brokoli, roka iyi bir kalsiyum kaynağıdır. Özellikle peynirin her türü çok güçlü kalsiyum kaynağıdır. Bir bardak süt ve bir kase yoğurdun kalsiyum değerlerinin birbirine yakın olmasına karşın, peynirin kalsiyum oranı çok daha yüksektir. Bir bardak sütte 120 mg kalsiyum varken aynı miktardaki eski kaşarda 7 kat fazla kalsiyum bulunmaktadır. 100 gr beyaz peynir günlük kalsiyum ihtiyacının yarısını karşılar. Peynirler içinde en yüksek kalsiyuma sahip parmesandır, bir yemek kaşığı günlük ihtiyacın yüzde 6’sını karşılar.”

Fazla süt kansızlık yapar

Çok fazla süt tüketen çocuklarda iştahsızlık, kansızlık ve kabızlık şikayetleri de görüldüğüne değinen Çelikkan, “Anne sütündeki demirin yüzde 50’si emilirken, inek sütündeki demirin yüzde 10 emilmektedir. Böylece fazla süt tüketimi iştahsızlık ve kan yapıcı yiyeceklerin yenmemesine yol açar. Bu da kansızlık ile sonuçlanır” dedi.

Süt yerine yoğurt

Küçük ve ergenlik çağındaki çocuklar hatta erişkinler her gün süt yerine yoğurt, peynir ve alınan diğer besinlerle günlük kalsiyum ihtiyacını karşılayabiliyor. 2 bardak ayran 1 kase yoğurda eşdeğer. Özetle inek sütü yerine diğer mayalanmış süt ürünleri özellikle yağı azaltılmış olanların tercih edilmesi, sağlık için iyi bir destek, yan etkileri de daha az.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.