Anne Baba Aile

Türkiye’deki Erkeklerin Yüzde 78’i Eşine Bağırıyor!

30 Mart yerel seçimleri sonuçları konusunda en isabetli oranlara ulaşan Gezici Araştırma Şirketi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi bir anket yayınladı.

Türkiye genelinde 36 il ve 210 ilçede bunlara bağlı 248 köy ve mahallede yapılan ankette 3.860 kadın ile yüz yüze görüşüldü. Anket Türkiye’de kadınların büyük çoğunluğunun mutsuz olduğunu ortaya çıkardı. 30 Mart yerel seçimleri sonuçları konusunda en isabetli oranlara ulaşan Gezici Araştırma Şirketi, 7-22 Şubat 2015 tarihleri arasında 3.860 kadın ile yüz yüze görüştü. Ankette kadınlara “Genel olarak hayatınızdan mutlu musunuz?” sorusu yöneltildi. Çalışmaya katılan kadınların yüzde 76,3’ü bu soruya “Hayır, mutsuzum.” cevabını verdi. Yüzde 23,7’lik kısım ise “Evet, mutluyum.” dedi. Ankette sorulan “Eşiniz size bağırıyor mu?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 78,1 “evet” cevabını verdi. Yüzde 21,9 ise “hayır” cevabını verdi.

TÜRKİYE’DE HER 10 KADINDAN 7’Sİ MUTSUZ

Kadınlara yöneltilen “Genel olarak hayatınızdan mutlu musunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 76,3’ü “hayır” cevabını verdi. Bu oran Türkiye’deki her 10 kadından 7’sinin mutsuz olduğunu ortaya çıkardı. Ankette, Türkiye’nin en mutlu kadınlarının yaşadığı bölgenin ise Ege Bölgesi olduğu görülüyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan kadınlar ise ülkenin en mutsuz kadınları olarak dikkat çekiyor.

Ankette kadınlara sorulan, “Eşiniz size bağırıyor mu?” sorusuna ise kadınların yüzde 78,1’i “evet” cevabını verdi. Yüzde 21,9’luk kısmı ise eşlerinin kendilerine bağırmadığını söyledi. Ankette sorulan “Eşiniz size hiç hakaret etti mi?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 66,1’i “evet” yanıtını verdi. Aksi yönde düşünenlerin oranı ise 33,9. Ankette bu soruya ilkokul/ortaokul mezunlarında ortalamanın üzerinde “evet” cevabı verildiği görüldü. Aynı soruda batıdan doğuya doğru gidildikçe “evet” cevabı artması dikkat çekiyor. Araştırmada, “Eşinizden şiddet gördünüz mü ya da görüyor musunuz?” sorusuna ise kadınların yüzde 45,6’sı “Evet, şiddet görüyorum.” yanıtını verdi. “Hayır” diyenlerin oranı ise yüzde 54,4. Araştırmada, yaş yükseldikçe “evet” cevapları artıyor. “Ev hanımıyım” diyen kadınların yüzde 71,2’si eşinden şiddet gördüğünü ifade ediyor.

(zamancumartesi)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.