Anne Baba Aile

Veliler Ramazan’ı Nasıl Geçirirlerdi?

Allah dostları, “İnsanların en hayırlısı, insanlara en faydalı olandır.” hadisini bütün hücrelerine kadar hissetmiş, son nefeslerine kadar Hak yolda koşturmuştu. Peki, onların Ramazan iklimleri nasıl geçerdi?

İftarı, sahuru, teravihleriyle ayrı bir heyecan içinde geçiyor Ramazan. Herkes kendi derinliğine göre özündeki ahsen-i takvîmi keşfetmek için gayret sarf ediyor. Şu sıcak yaz günlerinde nefisle mücadele etmek kolay değil elbette. ‘Niyet ettim nefsimi tutmaya’ diyerek güne başlasak da orucumuza gıybet, namazımıza ülfet, Kur’an’ımıza gaflet bulaşıveriyor. Allah dostlarının Ramazan iklimi ise “Keşke bir günümü öyle dolu dolu geçirebilsem…” dedirtiyor.

BEŞİKTEYKEN ORUÇ TUTARDI “GEYLANİ HZ.”

Velayet kutbunun yıldızı olarak bilinen Abdülkadir Geylani Hazretleri’nin bebekken Ramazan’da annesinden süt emmediği anlatılır. Hatta yöre halkı Ramazan’ın giriş çıkışını onun bu durumuna göre tayin eder. Bu hali şu beyitle dile getirir: “Başlangıcım şöyleydi, dillerde söylenirdi / Beşikteyken oruçtum, bunu herkes bilirdi.”

“RAMAZAN NASIL GEÇERSE…” “İMAM-I RABBANİ”

İmam-ı Rabbani Hazretleri, “Bir kimse Ramazan ayında; hayırlı işler ve amellerde muvaffak olursa, sene boyu bu amellerde başarılı olur. Bu Ramazan ayı dağınık ve perişan bir halde geçerse sene boyunca dağınıklık ve perişaniyet sürer.” buyurur. Bu yaklaşım içinde Ramazan’ı geçiren İmam-ı Rabbani ile ilgili bir talebesi şunları anlatır: “Küçükken hafız olmuştum ancak zamanla unuttum. Memleketime gittiğimde İmam-ı Rabbani, ‘Hafız, teravihi hatimle kıldır.’ buyurdu. Hafızlığımı kaybettiğimi anlatınca cümlesini tekrarladı. Çaresiz emre uydum ve ilk gün 21 cüzü okuyarak teravih kıldırdım. İkinci gün terâvihte hatmi tamamladım. Bende hâfızlık kalmadığı hâlde böyle okuyabilmem, İmâm-ı Rabbânî Hazretleri’nin bereketiyle idi.”

SENELERCE DOYASIYA YEMEK YEMEDİ “MEVLÂN”

Mevlânâ Hazretleri’nin oruç konusundaki gayreti hayret uyandırır. Zira o, senelerce doya doya yemek yememiş, midesini tıka basa doldurmamış. “Kırk yıl geceleri midemde yemek bulunmadı. Mademki geceyi Rabb’imin huzurunda geçirdim. Bu saadete erdim, Rabb’imin yemeği ruhuma ulaştı, manen doydum.” sözleri Mevlânâ’ya ait.

“MEVLÂ’DAN AL MEVLÂ’YA VER” “ALVARLI EFE”

Çağı aydınlatan âlimlerden Alvarlı Efe Hazretleri de zahidane bir ömür sürer. Orucun edep ve hayayla tutulduğunda gerçek karşılığını bulduğuna inanır, Kur’an okuyan talebeleri çok sever, hatim indirenlere harçlık verir. İhtiyaç sahiplerini, hastaları gözeten Alvarlı Efe, herkesin derdine derman olmaya çalışır. Kendi ifadesiyle “Dünya için etme cedel / Âhirete verme halel / Allah için eyle amel / Mevlâ’dan al Mevlâ’ya ver.” düsturuna göre yaşar ve Ramazan’ı da bu çizgide sürdürür.

“FAZLA GIDA KALBİ ÖLDÜRÜR” “GAZALİ”

İmam Gazali’ye göre aç duranın basireti açılır, anlayış kabiliyeti artar. Çok yiyende ise acıma hissi azalır, arzuları artar, harama dalar. Gayrimeşru arzuları harekete geçiren yolları tıkamak gerekir. Açlık da şeytanın yolunu tıkar. Fazla gıdanın kalbi öldürdüğünü vurgulayan Gazali, “Fazla su ekini kuruttuğu gibi, fazla gıda da kalbi öldürür.” buyurur.

“İLLE NAMAZ İLLE NAMAZ” ARVASİ HAZRETLERİ

Necip Fazıl’ın “Allah dostunu gördüm, bundan altı yıl evvel /Bir akşamdı ki, zaman, donacak kadar güzel” sözleriyle tarif ettiği Seyyid Abdülhakim Arvasi Hazretleri, tevazu içinde ve ibadetle dolu geçirir Ramazanlarını.

Bir sohbetinde, “Yaşadığın hayat ganimet dolu bir fırsattır. Öyle ise bu fırsatın kıymeti bilinmeli, sevapsız meşguliyetlerle harcanıp tüketilmemelidir.” diyen Hazret, hele ki Ramazan geldiğinde vakti çok daha iyi değerlendirmeye dikkat eder. Ona göre Ramazan kalabalıklara çok karışmadan, fikri zikri bozmadan, evde dua ve zikirle geçirilmeli. Arvasi Hazretleri, misafir ağırlarken son derece mütevazı davranır. Konuklara kendine hazırladıklarından çıkarır, külfete girmez. Yemek tek çeşit olur, ziyafeti otlu peynir ve balla zenginleştirir. Bazen yoğurdun üzerine iki kaşık şeker serper, tatlıya buyur eder, bazen yoğurdu bitmiş kâseyi suyla çalkalar, “Ayranımız da oldu” der. Tabakların mutlaka sünnetlenmesini ister. Yemek duası yapıldıktan sonra ağzına tuz parçası atar ve sofradan kalkar. “Tek vakit namazımı kaçırmaktansa, bin kere ölmeyi tercih ederim.” der. Teravihleri ikişer ikişer kılar, aralarda salavatlar okuyarak nefeslenir. Ramazan’da da “İlle namaz ille namaz.” der.

ÜÇ GÜNDE BİR HATİM İNDİRİRDİ “İMAM BUHARΔ

Hadîs-i şerîf âlimlerinin en büyüklerinden olan Muhammed el-Buhârî Hazretleri’ne babasından miras kalır, bol bol sadaka vererek bu mirası infak eder. Namaza düşkünlüğüyle bilinir, namazdayken 17 arı sokmasına rağmen bunu duymaz. Kendisi çok az yer, hatta dört sene sadece ekmek yediği için hastalanır. Bayram günleri hariç tüm yılını oruçla geçirir, gecenin ilk saatlerinde biraz uyur, kalkar, ilim ve ibadetle meşgul olur. Üç günde bir hatim eder, sonra duasını yapar, “Her hatim sonunda yapılan dua makbuldür.” buyurur. Ramazan gecelerinde arkadaşlarına namaz kıldırır, her namazda Kur’an-ı Kerim’in üçte birini okur.

NEREDEYSE HİÇ UYUMAZDI “BEDİÜZZAMAN”

Mustafa Sungur ağabey, Üstad Hazretleri’nin Ramazan’ını “Üstad’ımız Ramazan ayında uyumazdı. Bütün bir gece hiç durup aralık vermeden, Kur’an, Cevşen, Risale-i Nur, Hizbu’l-Envar, Hakaiku’l-Nuriye okurdu. Geceleri arada bir 15-20 dakika gibi kısa dalmalar dışında hiç uyumazdı.” şeklinde anlatırken Bayram Yüksel ağabey de Üstad’ın hiç uyumadığını, uyuyanları su dökerek uyandırdığını ifade eder. Mehmet Fırıncı ağabey de Üstad’ın her dakikası bire bin verilen bir ayda ibadetsiz bir zaman boşluğu bırakmak istemediğini söyler ve ekler: “Onun için iftardan sonra, akşamla yatsı arası kendisinin her zaman normal olarak evrad vaktidir. Tâ sahura kadar, imsak vakti girer girmez hemen sabah namazını kılar, tesbihatı kendisine mahsus ifadan sonra istirahate çekilirdi. Tâ kuşluğa kadar. Ondan sonra kalkar, gene Nur dersleri ve evrad-ezkâr ile meşgul olurdu. Üstad Hazretleri geceleri çok parlak ışıkta evrad ve ezkâra devam ederdi. Loşluktan hoşlanmadığını görürdüm.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.