Anne Baba Aile

Yaşatma İdeali

“Böbreklerinizin %80’i iflas etmiş, sadece %20’si ile ayakta duruyorsunuz. Acilen böbrek bulmalısınız!”

Sağlıklı orta yaşlı bir iş adamı hiç beklemediği bir zamanda bu kadar ciddi bir sağlık problemi ile adeta yıkılmıştı. Kısa bir zaman içerisinde ya yeni bir böbrek bulacak ya da hayatının geri kalan kısmını diyalize bağımlı geçirecekti.

Uygun böbrek aramaya başladılar. Aradıkları böbrek aynı zamanda akrabası olan hanımındaydı. Eşi sevdiği ve saygı duyduğu hayat arkadaşının bu şekilde yaşamasına içi el vermedi. Hiç tereddüt etmeden böbreklerinden birini eşine verdi.

Onları ziyarete gittiğimde evin böbreği alan erkeği hanımının bu fedakarlığını minnet duygusu içinde anlattı. Hanımı ise eşinin tekrar hayata tutunmasının sevincini yaşıyordu.

* * *

Yukarıda anlattığım bir kurgu değil, bizzat benim de şahit olduğum bir vakıa. İstanbul’da gayet iyi şartlarda yaşarken eşi için bir böbreğini seve seve veren bir insan herhalde herkesi etkiler. Vefânın neredeyse İstanbul’da bir semt adı gibi algılandığı, fedakârlığın anlam kaymasına uğradığı bir zamanda böyle güzel örnekleri ne kadar çok duymak istiyoruz.

Bunların sayısı artamaz mı?

Elbette artabilir. Zira bizler her ne kadar modern çağın anaforunda sarsılıyor olsak da; hepimizin içinde bu güzel haslet hâlâ duruyor.

Bunların olabileceği ve bütün dünyaya yeniden bir sevgi atmosferinin hakim olabileceği ile ilgili dünyanın dört bir tarafından yaşanmış hikayeler dinlemiyor muyuz? Yukarıdaki olayda bir hanım hayat arkadaşı için canından bir parçayı verdi. Tereddüt göstermeden ve seve seve.

Bugün dünyanın dört bir tarafında hiçbir kan bağının olmadığı hatta tanımadığı, belki dilini bile bilmediği insanları yaşatma uğruna hayatını feda eden insanlar bunun en güzel örnekleri değil mi?

* * *

Bu örneklerden yola çıkarak “daha güzel bir ölüm için” sefere çıkan güzel insanların hayatlarından esinlenerek beyaz perdeye aktarılan “Selam: Bahara Yolculuk” filmini de izlemenizi tavsiye ederim. Her ne kadar o muhteşem duyguları tamamen aktaramasa da; bu güzelliklerin idraki için izlenmeye fazlası ile değer.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.