Anne Baba Aile

YGS Öncesi Son Taktikler

Henry J. Kaiser, bir nehrin kenarında su baskınlarını önlenmesi için bir set yapmış. Çıkan büyük fırtına, sağanak yağmurlarla beraber hem iş makinelerini götürmüş, hem de yapılan seti yıkmış. Selden sonra bütün işçiler, büyük bir üzüntü ile yıkılan sete ve çamura gömülen makinelere bakıyorlarmış.

Henry yanlarına gelmiş ve gülümseyerek ‘’Niçin bu kadar üzüntülüsünüz?’’diye sormuş. ‘’Ne olduğunu görmüyor musun? Bütün makineler çamurun altında kaldı.’’ Diye cevaplamışlar. ‘’Hangi çamur? Yok, ben çamur göremiyorum. ‘’demiş. ‘’Çünkü ben şu mavi gökyüzüne bakıyorum ve orada hiç çamur yok. Orada çok güzel, parlak bir güneş var. Hiçbir çamur güneşin karşısında dayanamaz, çabuk kurur. Bu kurumuş çamurları çabucak temizleyip, makinelerinizi yeniden çalıştırabilirsiniz.’’ Diye karşılık vermiş.

Bu hikâyeden de anlaşılacağı gibi; üniversite adaylarını başarıya ulaştıracak en önemli adım, kazanacaklarına inanmaları olacaktır. YGS’ ye sayılı günlerin kaldığı şu zaman dilimi de, adayların eksikliklerini tamamlamaları için en önemli fırsattır.

Bu Dönemde Neler Yapmalısınız ?

-Öncelikli olarak mevcut çalışma programınızı gözden geçirmeli ve yeniden düzenlemelisiniz. Bu düzenlemeyi yaparken, eksik dersler ve konuları merkeze almalısınız. Başarılı olduğunuz konularda ek kaynak çeşitlendirmesine gidebilir ya da o alanlarla ilgili deneme sınavları çözebilirsiniz.

– Zorlandığınız konularda ise elinizdeki kaynakları eritme yolunu tercih etmelisiniz. Bu arada her iki durumda da öncelikle konu tekrarı yapmalısınız. – Bu dönemde çalışmalarınızı hızlandırmalı ve eksiklerinizi tamamlayacağınız tarihleri net olarak belirten bir program hazırlamamalısınız. Bu programda eksik konularınızı günler dağıtmalısınız. B u önünüzü görmenizi sağlar, umutsuzluğa düşmenizi önler. Dolayısıyla motivasyon ve başarınızı arttırır.

-Çalışma ortamınızı yeniden düzenlemelisiniz. Odanızda yapacağınız ufak değişiklikler bile çalışma ortamınızı ferahlatır. Zamanınızın büyük bir kısmını odanızda geçireceğiniz için böyle bir değişiklik size iyi gelecektir.

-Bir hafta ya da on günlük süreyi de YGS’de çıkmış soruları çözmeye ve deneme sınavları uygulamaya ayırabilirsiniz. Deneme sınavı sonuçlarınızı değerlendirdikten sonra gün içerisindeki çalışmalarınızı buna göre planlamanız, netleriniz de artışa neden olur.

HEPİNİZE BAŞARILAR!
EBRU KODAK
AİLE VE EVLİLİK DANIŞMANI/PROFESYONEL EĞİTİM KOÇU

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.