Sağlık

10 kadından 4’ünde var !

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ömer Etlik, rahimde ortaya çıkan miyomların iyi huylu bir tümör olarak kabul edildiğini ve kadınların yaklaşık yüzde 40’ında görüldüğünü söylüyor.

Miyomların sıklıkla hiçbir belirti vermediklerini dile getiren Etlik, “Miyomlar ancak çok sayıda olduklarında veya boyut artışı gösterdiklerinde ağrı, kanama gibi şikayetlere yol açabilir. Cerrahi olarak tedavi sık başvurulan ve en etkin tedavi yöntemidir. Ancak miyomun cerrahi tedavisinde rahmin tamamının alınması söz konusu olabilir. Cerrahi yöntemlere alternatif olarak; ameliyat olmayı reddeden, ameliyata ait risklerle karşılaşmak istemeyen hastalarda embolizasyon yöntemi kullanılabilir” diyor.

Embolizasyon tedavisi nedir?

Miyom tedavisinde henüz başarılı ve etkin bir ilaç tedavisinin bulunmadığını dile getiren Etlik, “Embolizasyon yöntemi; ameliyata gerek olmadan miyomu besleyen damarların tıkanması ile miyomun küçültülerek etkisiz hale getirilmesidir” diye konuştu.

Cerrahiye göre avantajları var

Hastanın genel anestezi almaması, işlem sonrasında kısa sürede iyileşmesi ve normal hayata dönebilmesini embolizasyon tedavisinin avantajları olarak sıralayan Etlik, işlem sırasında hastanın ağrı hissetmediğini ancak sonrasında organda kan akımının azalmasına bağlı olarak ağrı oluşabileceğini kaydetti.

Miyom belirtileri

Âdet kanamasında uzama ve miktarında artış

Sık idrara çıkma

Karında şişkinlik

Kabızlık

Tekrarlayan düşük

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.