Sağlık

Aldığınız Gıdaları Bagaja Koymayın!

Uzmanlar, sıcakların arttığı şu günlerde gıdaların bozulmadan saklanması konusunda uyarıda bulunuyor ve yazın bu gıdaların taşınırken arabanın en sıcak bölümü olan bagaja değil, arabanın içine konulmasını öneriyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu, sıcaklığın 30 C’den yüksek olması halinde et, süt ve dondurulmuş ürünler gibi hızla bozulabilecek gıdaların en geç 1 saat içerisinde buzdolabına konulması gerektiğine dikkat çekiyor. Boyacıoğlu, yazın bu gıdaların taşınırken arabanın en sıcak bölümü olan bagaja değil, arabanın içine konulmasını öneriyor.

“Gıda alışverişi yaparken, zamanlamayı rafların sırasına göre değil yiyeceklerin özelliklerine göre yapın” uyarısında da bulunan Boyacıoğlu, donuk ve soğuk muhafaza edilmesi gereken ürünlerin alışverişin sonuna bırakımasını tavsiye ediyor.

Alışveriş yaparken bunlara dikkat!

· Satın alınan gıdalar son kullanma tarihlerine göre tüketilmeli. · Ambalajın bozulmamış ve sağlam olmasına özen gösterilmeli. · Taze et, yumurta ve işlem görmüş sebzelerin markette soğukta muhafaza ediliyor olmasına dikkat edilmeli. · Çiğ et, tavuk ve su ürünleri bir bulaşma olmaması için ayrı bir torba içine konulmalı. · Süt ve süt ürünleri satın alırken pastörizasyon işlem uygulanmış olanlar tercih edilmeli.

meydan gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.