Sağlık

Bağışıklığınızı Güçlendirmenin Tam Zamanı

Üst solunum yolu hastalıkları hızla yayılıyor. İyi beslenen ve bağışıklığı kuvvetli kişiler için bu durum pek fazla problem oluşturmuyor. Peki, vücut direncini hangi besinler artırıyor?

Kışın habercisi sonbahar artık kendini iyiden iyiye hissettiriyor. Düşen hava sıcaklıkları, yağışlı günler mevsimsel geçişe bağlı kendini gösteren hastalıkları da beraberinde getiriyor. Bugünlerde çoğu kişi boğaz ağrısı, yutkunamama, kırgınlık, öksürük hatta ateşten tam da bu nedenle şikâyet ediyor vaziyettedir.

MEVSİMSEL SIKINTILARA SET ÇEKER

Ancak kimileri için söz konusu sıkıntılar ya hiç söz konusu olmuyor ya da kendini hafiften hissettiriyor. Sebebi mi? Güçlü ve sağlam bağışıklık sistemi…

Rahatsızlıklarla mücadelede sağlıklı ve dengeli beslenme kuvvetli bir bağışıklık sistemi için olmazsa olmaz hükmündedir. Vücut yeterli miktarda vitamin, mineral, protein, karbonhidrat ve yağ alırsa beden için gerekli her türlü ihtiyaç karşılanmış olur. Böylece bağışıklık güçlenir. Nihayetinde de hastalıklara kapı aralanmaz. Aksi durum vücudu savunmasız bırakıp mikropların bedeni işgaline zemin hazırlar.

UZAK DURULMALI

Güçlü bağışıklık için hazır gıdalar, kalorisi yüksek atıştırmalıklar, fazla tuzlu veya şekerli hamur işleri, şekerli ve gazlı içeceklerden uzak durmak gerekir. Bunların yerine bolca yeşil yapraklı sebze yemek, taze ve de tabii meyve suyu içmek, sigarayı bırakmak, haftada 2-3 öğün balık tüketmek çok yararlıdır.

FAYDALI VİTAMİNLER VE MİNERALLER

Selenyum: Eksikliğinde mesane, meme, kolon, rektum, akciğer ve prostat kanseri riski artar. Ay çekirdeği, balıklar, hindi eti ve kırmızı et selenyum yönüyle zengindir.

A Vitamini: Vücudun bulaşıcı hastalıklara yakalanmamasına katkı sunar. Ispanak, havuç, karalahana, keçi ve inek sütü, balıklar, yoğurt iyi birer A vitamini kaynağıdır.

C Vitamini: Diğer vitamin ve minerallerle alınırsa olumlu etki gösterir. Yeşil ve kırmızı acı biber, taze kekik, maydanoz, brokoli, kivi, portakal, mandalina, greyfurtta bulunur.

HEPSİ AYRI GÜCE SAHİP

Sarımsak, soğan, domates, Brüksel lahanası, pazı, kabak, mantar, yoğurt, zencefil, bal, karabiber, adaçayı, biberiye, mercimek, fasulye, peynir, badem, kaju, yeşil çay, yumurta ve de zerdeçal.

millet gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.