Sağlık

Bayramı İçin beslenme Önerileri

Rahmet ve mağfiret ayı Ramazan, göz açıp kapayıncaya kadar geldi ve geçti. Bir ay boyunca yeme ve içme alışkanlığımızda önemli ölçüde değişiklik oldu. Rahatlayan vücudumuzu bayram sabahı başlayan yoğun yeme temposuyla yormamak, sağlıklı beslenme önerilerine uymaktan geçiyor.

Ramazan ayı boyunca oruç tutanlar, bayram ve sonrasında normal yeme düzenine geçtiklerinde psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğilimine giriyor. Erzurum Özel Şifa Hastanesi diyetisyenlerinden Fatma Bal, Ramazan’ın ardından bayramda aşırı beslenmenin sağlık problemlerine yol açabileceğini belirtiyor. Enerji değeri düşük, besin değeri yüksek gıdaların tercih edilmesini tavsiye eden Bal, bayramda aşırı yemek yeme ile hazımsızlık gibi bazı problemlerin kaçınılmaz olduğunu ifade ediyor.

Ramazan ayı sonrası uygun bir beslenme programı içerisine girilmesi gerektiğini belirten diyetisyen Bal, “Ne hâlâ oruç tutar gibi gün boyu aç kalacak şekilde yetersiz beslenilmeli, ne de artık ‘oruç bitti, istediğim kadar beslenebilirim’ denmelidir.” ifadelerini kullanıyor. Ramazan sonrası aşırı yeme ile ani kilo artışlarının da yaşanacağına dikkat çeken Bal, “Ramazan’dan önce tükettiğiniz besin miktarının aynısını bile tüketiyor olsanız artık metabolizma nispeten yavaşladığı için aynı besinlerle alınan enerji vücuda fazla gelir ve kilo artışı meydana gelir. Bu yüzden Ramazan öncesi tükettiğimiz kalori miktarından daha az tüketerek bayrama başlamalıyız. Burada ilk hedef metabolizmayı yeniden düzenlemek veya en azından eski haline getirmektir. Bayram sonrası aşırı yemek yeme ile bazı problemler kaçınılmaz olur. Bunların en önemlisi hazımsızlık ve mide problemleridir. Ayrıca, gelenek üzere bayramda tatlı tüketimi de artmaktadır.” diyor.

Diyetisyenden beslenme önerileri:

• Bayram sabahı, uzun açlık sonrası yapılacak ilk kahvaltı önemli. Kalktığınızda aç karnına 1 bardak ılık limonlu su ve 3 kuru kayısı almanız Ramazan sonrası yaşanan şişkinlik ve kabızlık şikâyetlerinin azalmasına sebep olacaktır. 30 dakika sonra mutlaka kahvaltı edilmeli. Kahvaltıda börek, kızartma tarzı ağır ve yağlı gıdalar yerine peynir, zeytin, reçel/pekmez, domates-salatalık, haşlanmış yumurta, tam buğday ekmeği, bitki çayı tercih edilmeli.

• Ramazan Bayramı boyunca tatlı, çikolata tüketimine dikkat edilmeli. Eğer tatlı tüketmek isteniyorsa sütlü tatlılar tercih edilmeli. Ziyaretlerde ikram edilen tatlıları geri çeviremiyorsak bile sadece tadına bakıp bırakmalıyız.

• Besinler iyi çiğnenmeli, yavaş yavaş, azar azar ve sık yenilmeli.

• Mutlaka ara öğün yapın. Ramazan sonrasında mide problemlerine sebebiyet vermemek, metabolizma hızının artırılması, öğünlerde fazla miktarda besin tüketiminin engellenmesi amacıyla az az sık sık besin tüketimine önem gösterilmeli. 3-4 saatte bir tüketilecek ara öğünlerde meyve, ayran-simit, süt-grisini, tost, kepekli bisküvi, ceviz tarzında küçük miktarlarda besin tüketimine dikkat edilmeli.

• Ana öğünler: Ramazan’da akşam yemekleri yüksek kalorili ve çeşitli olmaktadır. Metabolizma hızının artması ve düzenlenmesi için bayram süresince mümkün olduğu kadar öğle yemekleri kalori bakımından daha ağırlıklı olmalı. Ayrıca akşam yemekleri mümkün olduğu kadar hafif ve düşük kalorili olmalı. Öğle yemeğinde protein ağırlıklı, akşam ise sindirimi kolay, düşük kalorili sebze ağırlıklı bir menü tercih edilmeli.

• Ara öğünde dondurma veya sütlaç gibi hafif bir tatlı yiyebilirsiniz.

• Akşam yemeğini çok geç saate bırakmayın. Yavaş yemeye dikkat edin.

• Yatmadan iki saat önce yemek yemeyi kesin. Akşam yemeğinden sonraki ara öğünde, meyve-yoğurt gibi besinlerin tüketimi tercih edilmeli.

• Bayram süresince ve bayramdan sonra sıvı alımı artırılmalı, günde yaklaşık 1,5-2 litre su içilmeli, sıvı tüketimini artırmak amacıyla öğünlere ayran, komposto gibi sıvı gıdalar eklenmeli.

(Zaman)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.