Sağlık

Bitter Çikolatayı Bu Saatte Tüketmeyin

Akşam saatlerinde tüketilen besinlerin uykuya birebir etkisi vardır. Sindirimi zor olan ve uzun süre mide ve bağırsakta kalan besinlerin yatmaya yakın tüketilmesi birçok sağlık problemini de beraberinde getiriyor.

Meydan Gazetesi’nde yer alan habere göre; Uzman Diyetisyen Serkan Tutar, uykusuz bırakan besinlerden birinin de bitter çikolata olduğunu söylüyor. Tutar, çikolata tüketmenin keyifli gibi görünse de geceyi kaliteli uykuyla geçirmeyi engellediğini dile getiriyor. Tutar, “Bu çikolata içerisinde uyku kaçıran ve insana ekstra enerji veren kafein fazlasıyla bulunuyor. Hemen hemen tüm çikolatalar içerisinde kafein bulunur. Buna teobromin adı verilen uyaran da eklendiğinde kalp ritminin hızlanmasıyla uykunuzun kalitesizleşmesi kaçınılmazdır. Beyaz çikolatalar içerisinde bu bileşenlerin daha az olması nedeniyle uyku kalitesine etkisi daha azdır” diyor.

Şeker yiyen kâbus görüyor

Aynı şekilde gün içerisinde tatlı ihtiyacını karşılamak için dönemsel olarak tüketilen şeker barlarının da gece uykusunu olumsuz etkilediğini belirten Tutar, “Yapılan bir çalışmada uykudan önce bireylere şeker barları tükettirilmiş ve 10 bireyden 7’sinin gece kâbus gördüğü saptanmıştır. Bu durum gece yatmadan yüksek miktarda alınan şekerin bu duruma neden olabileceği sonucunu çıkarmaktadır” diye konuşuyor.

Related Posts

One thought on “Bitter Çikolatayı Bu Saatte Tüketmeyin

  1. bestami dedi ki:

    ne zaman tüketek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.