Sağlık

Böbrek Taşlarını Kırmada En Etkili Yöntem!

Böbrek taşları, kişinin hayatını olumsuz etkileyen hastalıklar arasında geliyor. Taş kırmada günümüzde pek çok yöntem kullanılıyor. Bu yöntemlerden oldukça eski bir tarihe sahip olan şok dalga ile böbrek taşı kırma yöntemi ESWL, hali hazırda kullanılan ve etkili sonuçlar veren yöntemler arasında yer almaktadır.

Bu yöntem ile hastalar kesi olmadan, ağrı, acı hissetmeden taşlarından kurtulma olanağına sahip oluyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Coşkun Şahin, açık ameliyata nazaran ESWL ile kısa sürede operasyon tamamlandığını ve hastaların mevcut taşlarından tamamen kurtulabildiklerini belirtiyor.

Prof. Dr. Coşkun Şahin, ESWL hakkında merak edilenleri sizler için cevapladı.

ESWL Nasıl Uygulanır?

Böbrekteki ve idrar kanalındaki 2 cm’den küçük taşlarda ilk seçenek olarak ESWL kullanılmaktadır. 2 cm’den büyük taşlarda ve kırılması zor olan sistit ve monohidrat taşları gibi taşların kırılmasında diğer yöntemlere başvurulabilir. ESWL yönteminde, hastaya dışarıdan şok dalgaları gönderilir ve böbreklerdeki taşların kırılması sağlanır. Taşlar idrar kanalından geçecek şekilde kırılır ve daha sonra idrar ile kendiliğinden atılır. Bu yöntem ile böbrek taşlarının %90’ı tedavi edilmektedir.” şeklinde bilgi verdi.

ESWL İşlemi Ne Kadar Sürmektedir?

ESWL seans olarak uygulanan bir yöntemdir. Seans öncesinde hastanın hafif şeyler yemesi önerilir. Gaz problemi olanlar gece yatmadan ilaç kullanabilir. Seanslar taşın yapısına ve yerine göre ortalama olarak 30-60 dakika arasında değişkenlik göstermektedir. Uygulama sırasında hasta ağrı hissetmez. Olası durumlarda ağrı kesici ilaç verilebilir. Bunun yanında hastanın seans boyunca sabit durması gerekmektedir.

ESWL Kimler İçin Uygun Değildir?

Hamileler, kırılan taşı dökmeye uygun yapısal özelliklere sahip olmayanlar, pıhtılaşma ya da kanama bozukluğu olanlarda bu yöntem uygulanmamaktadır. Bunun yanında kalp hastası, böbrek yetmezliği ya da aşırı kilolu olan kişilerde ESWL uygulanırken dikkat edilmelidir.

Tedavi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

ESWL’den sonra gelen ilk idrar kanlı veya koyu renkli olabilir. Bu durum kırılan parçaların atılırken çarpması veya sürtünmesinden kaynaklanır. Bu süreçte hastalara bol bol su içmesi önerilir. Böylece idrarın rengi normale dönecek ve kırılan taşlar kısa sürede atılacaktır. Kırılan taşlar; toz, kum yada küçük parçalar halinde atılır. Hastalar bu süreçte genellikle ağrı hissetmezler, hastaların çok az bir kısmında ağrı, bulantı ya da kusma gibi belirtiler gözlenir. Bu da olası bir durumdur ve hastanın kırılan parçaları attığının belirtisidir. Nadiren enfeksiyonlu taşlar nedeniyle ya da ESWL’den sonra hastanın ateşi çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda ateşinizi kontrol altına almaya çalışın. Eğer ateşiniz çok yükselirse mutlaka doktorunuza danışın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.