Sağlık

Bu Elektronik Cihazlardan Uzak Durun

Çocuk sahibi olamama nedeni günlük hayatta sıklıkla kullanılan elektronik aletler olabilir. Üreme sağlığına zarar veren elektroniklerden mümkün olduğunca uzak durmak, kullanmadığınız zaman kapatmak; kısırlıktan korunabilmenin önemli adımları.

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir: “Günlük yaşamınızın parçası olan birçok şey aslında kısırlığınızın nedeni olabilir. Bunlardan uzak durarak sperm ve yumurta kalitenizi artırabilirsiniz” diyerek çocuk sahibi olamayan çiftleri uyardı.

İşte bu elektronik cihazlar…

Cep telefonu: Cep telefonları, özellikle radyasyon yayan diğer aletler ile birlikte kullanıldıklarında üreme sağlığını bozuyor. Telefonları bedeninize temas ettirmemeniz ve üreme organlarınıza yakın yerde taşımamanız gerekiyor. Kulaklıkla konuşun, yatarken uzağa koyun.

Diz üstü bilgisayar ve wi-fi: WI-FI (Kablosuz internet bağlantısı) ve diz üstü bilgisayar kullanan erkeklerin yayılan elektromanyetik dalgalar ve testislerde oluşan yüksek ısı sebebiyle erkek kısırlığına yakalanma oranı, kullanmayanlara oranla çok yüksek. Bu cihazlar, üreme fonksiyonlarını etkileyerek spermin genetik yapısına zarar veriyor. Erkekler bilgisayarlarını diz üstünde değil, masada kullanmalı.

Mikrodalga fırınlar: Mikrodalga fırınların; kadınlarda adet düzensizliklerine, yumurtlama bozukluklarına, kısırlık ve düşüklere sebep olduğu gösterilmiştir. Yayılan radyasyonun erkeklerde de sperm sayısını azalttığı düşünülmektedir. Fırının kapağının sıkıca kapandığından emin olun, çalışırken fırından mümkün olduğunca uzak durun.

Elektrikli küçük aletler: Bu cihazların birçoğu tek başına zararlı değil. Aynı anda kullanılan birden fazla cihazın etkileri birleşince zararlı oluyor. Çalışan cihazlardan uzak durun, kullanılmadıkları zaman fişten çekin, zararlı etkilerden korunmada yardımcı olur.

bugün

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.