Sağlık

Bu Kanser Sinsice İlerliyor

Toplumda çok fazla rastlanmayan tiroit bezi hastalıkları genellikle belirti vermediği için çok geç fark edilebiliyor. Tiroit bezi nödüllerinin (tiroit bezi içerisinde yer alan anormal doku büyümesi) bir kısmı kanser olarak ortaya çıktığı veya sonradan kansere dönüşebildiği için ihmal edilmemesi gerekiyor.

Tiroit kanseri teşhisi konan hastaların sayısında geçmiş yıllara göre ciddi bir artış olduğunu söyleyen Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi ve Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mikdat Bozer, “Tiroit kanseri belli bir aşamaya gelene kadar belirti vermeden ilerlediği için eskiden teknolojik imkanların gelişmiş olmaması nedeniyle fark edilemiyordu. Fakat son yıllarda tiroit kanseri tanısı konan hasta sayısında ciddi bir artış var. Bu durum geçmiş yıllarda yaşanan çevre felaketlerinin bir sonucu ve hastalığın fark edilmesini kolaylaştıran imkanlarının gelişmesi olarak yorumlanabiliyor.” diyor.

Tespiti Artık Çok Daha Kolay

Tiroit bezindeki büyümelerin kanser kaynaklı mı yoksa iyi huylu bir nodül büyümesi mi olduğunu eskiden ameliyattan önce çok zor fark edilebildiğini kaydeden Prof. Dr. Mikdat Bozer, “Fakat günümüzde gelişen ultrason teknolojisinin artması ve çok küçük nodüllere dahi iğneyle girilerek hücre alınabilmesi sayesinde 1 cm’lik hatta 5-7 ml nodüllerden dahi ultrason eşliğinde örnek alıp tümör mü yoksa tümör dışı bir büyüme mi olduğunu anlayabiliyoruz.” diyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.