Sağlık

Bu Sorununuzu Önemseyin

Horlama sadece yetişkin hastalığı olmayıp aynı zamanda çocukların da ortalama %25-40’ında görülebilmektedir. Bu hastalığı etrafa rahatsızlık veren gürültülü bir uyku şekli olarak görüp değerlendirmek ve tedavisini aksatmak çok yanlış bir tercih olur. Bazen horlamalar uykuda soluk durmaları ile birlikte seyredebilir ve bu durumlarda ciddi bir hastalığın belirtisi olarak kabul edilir. Bu durumlarda hastalık artık horlama olarak değil, uyku apnesi olarak isimlendirilir ve mutlaka önemsenmesi gerekir. Horlayan kişilerin yarısına yakınında apne denilen bu soluk durmaları görülebilir.

Horlamanın Tedavisi Nasıl Olur?

Horlama tedavisinde, sebebe yönelik tedavi yapıldığını belirten Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Muhammed Yanılmaz; burun tıkanıklığı, yumuşak damak, küçük dil ve dil kökündeki engellemeler ya da tıkanıklıkların değişik tekniklerle düzeltilebileceğini söylüyor. Yanılmaz; “sebebe yönelik olarak, yumuşak damak küçültülmesi, burun etleri küçültülmesi, eğrilik varsa düzeltilmesi, küçük dilin çıkartılması operasyonları uygulanabilir. Bu uygulamalar son yıllarda minimal yöntemlerle ve hasta konforunu en az bozacak şekilde radyofrekans yöntemiyle uygulanabilir. Ancak çoğu kez bu operasyonlara gitmeden önce hastanın kilo vermesi, düzenli yaşaması, sigara ve alkolün kesilmesi önerilir.” dedi.

Horlama Tedavi Edilmezse…

Çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite sorunları, okul başarısı düşüklüğü, iştah problemleri, sosyal uyumsuzluklar, çene ve yüz gelişim bozukluğu, gece işemeleri ciddi boyuta varabilecek düzeyde görülebilir.

Erişkinlerde gündüz uyuklamaları, cinsel aktivite bozuklukları, iş konsantrasyonunda bozulmalar, kalp yetmezliği, kalp büyümesi, gece ani ölümleri, tüm güne yayılan solunum sıkıntısı görülebildiğinden tedavisi için mutlaka KBB muayenesini yaptırmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.