Sağlık

Bu Vitaminin Eksikliği Birçok Hastalığa Sebep Oluyor

Kalp damarlarının esnekliğini sağlayarak kalp krizlerini önleyici etki gösteren magnezyum, damar genişletici özelliği ile kan basıncını azaltıyor. Ayrıca bu hayati mineral vücudumuzun C vitamini, kalsiyum, fosfor, sodyum ve potasyumu daha etkili bir şekilde kullanabilmesi için de gerekli.

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Balkan, magnezyum düşüklüğünün genelde kalsiyum düşüklüğü ile birlikte ortaya çıktığını ifade ediyor. Balkan, “genellikle hastalığın başlangıç evresinde halsizlik, bulantı, kusma, karın ağrısı, çabuk yorulma, kaslarda kramp / titreme ya da zayıflık ve kalp atımındaki hızlanma görülebilir. İleri evrede; baş dönmesi, oryantasyon kaybı, sendeleme, depresyon, psikoz, uyuklama ve kramp benzeri yakınmalar ile de kendini gösterir.” ifadelerini kullanıyor.

Alkol Kullanımı Magnezyum Eksikliğine Sebep Oluyor

Magnezyum eksikliğinin en sık nedenleri arasında mide bağırsak sistemini etkileyen emilim bozuklukları ile kronik ishal durumlarının yer aldığını belirten Yrd. Doç. Dr. Fevzi Balkan, bunun yanında alkoliklerde, tiroid bezi fazla çalışanlarda ve şekeri yüksek seyreden diyabet hastalarında, tiroid ve paratiroid bezi ameliyatı geçirenlerde de magnezyum eksikliği görülebileceğini belirtiyor.

Anne ve Bebek Sağlığında Etkili Mineral

Magnezyumun hamilelik süresince anne bedeninin sağlıklı işlemesi için önemli bir mineral olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Fevzi Balkan, “gebelik döneminde yaşanan magnezyum eksikliği; gebelik tansiyonu, anne karnındaki bebekte gelişim bozukluğu ve hatta bebek ölümlerine sebep olabilir. Magnezyum anne karnındaki bebeğin diş ve kemik yapısının gelişmesi için önemlidir. Gebeliğe bağlı hipertansiyonu olanlardaki kalsiyum ve magnezyum bozukluklarından magnezyum eksikliğinin sorumlu olduğu bulunmuş ve bu hastalarda magnezyum sülfat tedavisinin etkili olacağı tespit edilmiştir.” şeklinde bilgi veriyor.

Birçok Hastalık Magnezyum Eksikliğinden Kaynaklanıyor

Magnezyum eksikliğine genellikle çok yönlü metabolik rahatsızlıkların eşlik ettiğini belirten Balkan, magnezyum eksikliği ile ilgili olduğu düşünülen hastalıkları şöyle sıralıyor: “Alzheimer, anksiyete bozuklukları, anjina, aritmi, astım, bağırsak bozuklukları, böbrek taşları, depresyon, fibromiyalji, hipertansiyon, hipoglisemi, insomnia, kalp hastalığı, kas krampları, kas zayıflığı ve yorgunluğu, konstipasyon, kronik yorgunluk sendromu, migren, multipl skleroz, obezite, osteoartrit, osteoporoz, otizm, otoimmun bozukluklar, Parkinson hastalığı, primer pulmoner hipertansiyon, Raynaud hastalığı, romatoid artrit, serebrovasküler olay, tip 1-2 diyabet ve tiroid bozukluklarıdır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.