Sağlık

Bu Yiyecekler Stresi Yenmenize Yardımcı Oluyor

Modern hayatın en önemli sıkıntısı şüphesiz ki strestir. Hem bedeni hem de ruhu etkileyen bu problemle başa çıkmak için kuruyemişleri ve bitki çaylarını sık sık tüketmek tavsiye edilir…

Günlük koşuşturma içinde birçok kişi kendini sürekli yorgun ve stresli hisseder. Özellikle kapalı mekânlarda çalışanlar için söz konusu hâl daha belirgindir. Fakat vücut bu hâli tabii kabul edemez. Salgıladığı hormonlarla başta kalp, bütün sindirim sistemini olumsuz şekilde etkileyerek, vücudun ağırlık kontrolünü fazlası ile zorlaştırabilir.

Diyetisyen Sanem Apa Doğan, stres anında kortizol adlı hormonunun çok daha fazla salgılandığını ifade etti. Kortizolün, “savaş” veya “kaç” tepkisine karşı iyi ve de etkili bir şekilde yardımcı olabilmek için yağ hücrelerinde bulunan yakıtı bıraktırdığı bilgisini verdi. İki tepki de gelişmeyince kaygı hissinin doğduğunu söyledi.

Buna bağlı yemek arzunun doğduğunu ilk akla gelenlerin de cips ya da kızartma türü olduğunu kaydetti. “Fakat bunların besin değeri düşüktür. Kanser ve başka hastalıklarla savaşan bazı kimyasalları da barındırmaz” ikazını yaptı.

ATIŞTIRMALIK ÇEŞİTLER

Stres sonucu yemeye bağlı alınan yağın, genelde karın bölgesinde biriktiğini dile getiren Diyetisyen Sanem Apa Doğan, “Stresli iken mutlaka yemek gerekiyorsa en azından sağlıklı besinlerden alınmalıdır” önerisinde bulundu. Önceden atıştırmalık yiyecekler hazırlamayı da tavsiye olarak dile getirdi. Muz, süt, taze meyve, yağsız yoğurt, kakao, kuru kayısı, hurma ve de leblebi gibi gıdaların yenebileceğini belirtti.

HAŞLANMIŞ NOHUT DA ETKİLİ

Koyu yeşil yapraklı sebzeleri ve kuru baklagilleri stresle mücadele için her gün tüketmek önemlidir. Bunların içerdiği magnezyum kortizol seviyesini dengelemeye yardımcı olur. Yine önceden haşlanmış nohut, fasulye, yeşil mercimek de 1 veya 2 kaşık şeklinde salatalarda kullanılabilir. Öte yandan balık gibi omega3 kaynakları ile badem, ceviz, Antep fıstığı, fındık gibi yağlı tohumlular da stresle baş etmeye katkı sağlar.

millet gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.