Sağlık

Ceviz kabuğunu sakın atmayın!İşte faydaları

Cevizin insan sağlığına etkileri saymakla bitmiyor. Yüzyıllardır hastalıkların tedavisinde ve ilaç yapımında kullanılan ceviz tam bir vitamin deposu.
İçerisinde protein, lif, Omega 3, Omega 6 yağ asitlerini barındırırken kalsiyum, demir, çinko, magnezyum, fosfor, bakır, selenyum, manganez minerallerini ve A, B1, B2, B6, C vitaminlerini içeren cevizin kabuğu da neredeyse bir kozmetik ürünü gibi görev yapıyor.

İşte ceviz kabuğunun faydaları:
1-Cevizin kuru dış kabuğunun çay demler gibi demlenip içilmesi soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelir.
2-Bağısaklarda oluşan kurt ve solucanların tedavisi için de aynı karışım (kuru veya taze ceviz kabuğu) günde iki fincan içilerek tedavi edilebilir.
3-Şeker hastalığı, vücutta D vitamini eksikliğinden oluşan raşitizm hastalığı için de 10-15 adet ceviz kabuğunun su ile kaynatıp içilmesi faydalıdır.
4-Taze (Yeşil) ceviz kabuğu suyu çıkarılarak sivilceli cilt üzerine sürülmesi sivilcelerin ve cilt lekelerinin geçmesine yardımcı olur.
5-Ceviz kabuklarını ( Kuru veya yaş ) kaynayan suyun içerisine atıp 10 dakika kaynattıktan sonra saçlarımızı yıkadığımızda saç dökülmeleriniz duracaktır.Saçlarınız eski parlaklığına kavuşacak ve yıpranmış saçlarınız kuvvetlenecektir. Saçlarınız kepeklerden arınmış olacaktır.

 

Sözcü

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.