Sağlık

Çocuklarda Göz Tembelliği Mutlaka Tedavi Edilmeli

Çocuklarda sık görülen göz tembelliği tedavi edilmediği takdirde kalıcı görme bozukluklarına sebep olabiliyor. Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Gürler; “Çocuklarınıza 1 yaşına geldiğinde mutlaka göz muayenesi yaptırın.” diyor.

Göz tembelliği, bebeklik ve erken çocukluk dönemlerinde görmeyi engelleyen veya görüntü kalitesini bozan bir durumdur. Çocukların görme potansiyellerinin gözlerini kullandıkça ortaya çıktığını söyleyen Prof. Dr. Bülent Gürler, 9 yaşına kadar görme sisteminin gelişimini tamamladığını bu nedenle tedavide en önemli unsurun erken teşhis olduğunu kaydetti.

Her yeni doğan bebeğin mutlaka bir çocuk doktoru tarafından son derece kolay bir test olan, kırmızı yansıma testine tabi tutulması ve bir anormallik halinde acilen göz doktoruna muayenesi gerekir.
Eğer ailede göz tembelliği veya şaşılık gibi bir göz probleminiz varsa, çocuğunuzda görülme riski daha fazla olabileceğinden, çocuğunuzu geciktirmeden göz muayenesinden geçirmeniz gerekir. Eğer göz tembelliği teşhis edilip tedavi verilmişse, bu tedaviyi aynen uygulamanız, çocuğunuzun gelecekteki görme düzeyleri açısından oldukça belirleyici olacağını unutmamalı ve çocuğunuzu da tedaviye teşvik edecek şekilde davranış yöntemleri geliştirmeleriniz uygun olacak.

Göz tembelliği tedavi edilmezse çeşitli problemler görülebilir:

• Ciddi ve kalıcı görme kusuru gelişebilir,
• Derinlik algılamasında kayıp olur.
• Eğer normal gözde hastalık veya yaralanma olursa, ömür boyu az görmeyle sonuçlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.