Sağlık

Deliksiz uykunun sırrı

Türkiye’de 3 kişiden 1’i, uyku bozukluğu sorunuyla mücadele ediyor. Kimi horlama ve uykuda soluk kesilmesi gibi nedenler yüzünden sağlıklı uyuyamamaktan şikayet ederken, kimi de uykuya dalmak da sorun yaşıyor.

Gün içinde ofiste, hatta direksiyon başında uyuklayanlar ise iş kaybının dışında tehlikeli kazalar yaşama riski taşıyor. Siz de yatakta döne döne sabahı edenlerdenseniz, alacağınız bazı önlemlerle uykusuzluk probleminizden kurtulabilirsiniz.

Günlük 7 saat yeterli

Medical Park Bahçelievler Hastanesi’nden Yrd. Doç. Dr. Emir Ruşen, “Karanlıkta uyumaya dikkat edin. Ortalama 7 saat uyumak, yetişkin yaştaki insanlar için yeterlidir. Sabahları hep aynı saatte kalkmaya kendinizi alıştırmalısınız. Gece 1-2 saat uyumuş olsanız bile, sabah aynı saatte kalkın! Bir süre sonra, günler içinde, beyniniz bu programa uyacak ve gece hangi saatte uyumanız gerektiği ortaya çıkacaktır” diyor.

Uykuyu kovalamaktan vazgeçin!

“Yapılan diğer bir hata da yatakta uzun süre kalmaktır” diyen Ruşen, şöyle devam ediyor: “Ancak uykunuz açılmasın diye yatakta kalmaya devam ederseniz, uykuya dalmanız daha da zorlaşır. Unutmayın; uykuyu ne kadar bekler, onu ne kadar kovalarsanız, o da sizden o kadar kaçar. Bu yüzden uykunuzun tekrar gelmesini sağlamak için; yataktan çıkmak, dikkatinizi uyuma düşüncesinden uzaklaştırmak ve hoşlandığınız birkaç işle uğraşmak işe yarayacaktır.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.