Sağlık

Dikkat! Parmağınız Aniden Kilitlenebilir

Günümüzde hayatımın vazgeçilmez bir parçası haline gelen akıllı telefonlar sağlığımızı da etkilemeye başladı. Akıllı telefonların aşırı kullanılması parmakları hasta ediyor.

Yolda, işte, evde hatta eş-dost toplantılarında bile akıllı telefonlar elimizden düşmüyor. Parmakların aşırı kullanılması, tekrarlayan zorlayıcı hareketler ve parmağa aşırı güç uygulanması “tetik parmak” oluşumuna yol açıyor. Yani parmaklar kilitlenebiliyor.

En çok baş parmak etkileniyor

Telefon ile oyun oynama veya uygulama kullanma gibi durumlarda en çok el baş parmağı yoruluyor. Bu nedenle tetik parmak en çok baş parmağı tehdit ediyor. Tetik parmak oluşumunun ilk belirtisi parmakta ağrı ve zonklama. Dr. Ruhsan Cihan ihmal edilmesi, ellerde ve parmaklarda kalıcı hareket kaybına neden olabileceği konusunda özellikle çocuk ve gençlerin risk altında olduğunu söylüyor.

Telefonu 3 saatten fazla kullanmayın

Günde üç saatten fazla akıllı telefon kullanımının el tendonlarında sıkışmaya ve parmaklarda kilitlenmeye yol açabileceğini söyleyen Medical Park Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ruhsan Cihan, son yıllarda tetik parmak hastalığına çok sık rastladıklarını belirtiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.