Sağlık

Diş Hastalıklarına Sebep Olan 6 Hata

Diş hekimlerine hassasiyet şikâyetiyle başvuranların sayısı en çok yaz aylarında artış gösteriyor. Sıcak havalarda soğuk yiyecek ve içecek tüketiminin artması diş hassasiyetinin en çok yaz aylarında fark edilmesine neden oluyor. Diş hassasiyeti dikkate alınmadığında yeme içme keyfini kâbusa çevirebiliyor.

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, diş hassasiyetinin dişleri kaplayan dentin tabakasının zarar görmesi sonucu ortaya çıktığını söylüyor. Yazın tüketilen soğuk yiyecek ve içeceklerin dişlerde ani tepki ve sinir uyarılmalarına neden olduğunu belirten Kışlaoğlu, diş hassasiyetine sebep olan faktörleri şöyle sıralıyor:

Diş eti çekilmesi: Diş etlerinin çekilmesi dişlerin dental tabakasının ortaya çıkmasına neden olur. Diş eti koruyucu bir dokudur. Koruyucu olan bu tabakanın zarar görmesi diş hassasiyetini arttırır.

Dişlerin sert fırçalanması: Dişlerin uzun süre yanlış ve sert şekilde fırçalanması dişi aşındırır ve hassasiyete neden olur.

Diş gıcırdatma: Genelde uyku sırasında ortaya çıkan diş gıcırdatmada kişiler yaşadığı bu rahatsızlığın farkında bile değildirler. Dişlerin birbirine sürtünmesi dişin enamel tabakasına zarar verir. Buna bağlı olarak da sinir uçları daha fazla acı hisseder.

Diş iltihapları: Dişler üzerindeki tartar ve bakteri plağına bağlı olarak gelişen iltihaplar diş etine zarar verir. Şiş olan diş etleri zarar görerek diş kökünü destekleme ve koruma özelliğini kaybeder.

Kırık ve çürük dişler: Dişteki çürükler ve ağız içerisinde oluşan kırıklar diş ve dişetlerinde hassasiyete neden olur. Bu tip bir problemle karşılaşmamak için rutin kontrolleri ihmal etmemek gerekir.

Asitli yiyecek ve içecekler: İçerisinde asit bulunan yiyecek ve içecekler dişlerin enamel tabakasını eriterek zarar verir. Meyse suları, şekerli atıştırmalıklar, limon, narenciye gibi ürünler diş hassasiyetine neden olur.

meydan gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.