Sağlık

‘Diyet Yapıyorum Ama Kilo Veremiyorum’ Diyenlere…

Uzmanlar, diyetisyene danışma ve düzenli egzersiz yapma alışkanlıklarına rağmen kilo veremeyenlerin hormonal hastalıklar sebebiyle doktora danışmalarını tavsiye ediyor.

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Balkan, tüm uğraşlarına rağmen kilo veremeyenlerin yapması gerekenin bir diyetten diğerine geçmek değil, bir uzmana başvurmak olduğunu söyledi. Göbek ve karaciğer yağlanmasının en sık sebeplerinden insülin direncinin bu hormonal rahatsızlıklardan biri olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Fevzi Balkan, “İnsülin direnci; açlık krizleri, doyamama, halsizlik, yorgunluk, sık acıkma gibi şikayetlere sebep olur. 8 saat açlık sonrası ölçülen insülin ve kan şekeri düzeyi ile hesaplanabiliyor.” dedi.

Tiroid hormonlarının yetersiz salgılanmasının da kilo problemlerine neden olan başka bir hormonal rahatsızlık olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Fevzi Balkan, “Tiroid hormonlarının yetersiz salgısı vücutta su tutulumu, ödem, kilo alımı, kas ağrısı, adet düzensizliği ve kabızlık yapabiliyor. Tanı kandaki hormon düzeylerine bakılarak konuyor. Tedavisi ömür boyu dışarıdan tiroid hormon ekstresi alarak yapılabiliyor. Ayrıca böbrek üstü bezlerinin fazla çalışmasına bağlı olarak gelişen aşırı kortizol salgısı da kilo alımı, insülin direnci, şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, adet düzensizliği, tüylenme artışı ve aydede yüze sebep olabiliyor.” şeklinde bilgi verdi.

D Vitamini Eksikliği Şeker Hastalığı Riskini Yükseltiyor

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Balkan, hormonal sebeplere bağlı kilo verememe durumunda araştırılması gereken diğer hastalıklar hakkında şu bilgileri verdi:

“Polikistikoversendromu, genç bayanlarda %7 oranında görülebiliyor. Adet düzensizliği, tüylenme artışı, yüzde tedaviye rağmen geçmeyen sivilceler, kilo alımı gibi belirtiler gösteriyor. Yumurtalık ultrasonunda çok sayıda kistin görülmesi ve hormon tetkiklerinde bozukluklar ile teşhis edilebiliyor. Tedavi edilmezse kemik erimesi, kilo alımı, kısırlığa sebep olabiliyor ve rahim kanseri riskini de artırıyor. Cinsiyet hormonlarının azalması, erkeklerde testesteron bayanlarda östrojen hormon düzeylerinin azalması ile teşhis edilebiliyor.

Erkeklerde testesteron azlığı kas gücünde kayba, ereksiyonun olmamasına, yağlanma artışına ve kısırlığa sebep olabiliyor. Kadınlarda östrojen azalması daha çok menapozda adetlerin kesilmesi ile oluyor. Sıcak basmaları, stres, çarpıntı, kilo artışı ile kendini gösteriyor. Prolaktin hormon fazlalığı, hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur. Kadınlarda memeden süt gelme, adet düzensizliği, tüylenme artışı ile kendini gösterirken erkeklerde daha çok ereksiyon olamama ve görme kaybı ile kendini gösterir.

İlaç ve bazı özel durumlarda cerrahi tedavi gerekebilir. Güneş ışınlarına yetersiz maruziyet, ofis ortamında çalışma sıklığını artırıyor. Genelde belirti vermiyor, kas kemik ağrıları, halsizlik, bağışıklık sistemi zayıflığına bağlı sık enfeksiyon geçirme, kemik erimesine sebep olabiliyor. Eksikliği, insülin direnci ve şeker hastalığı riskini artırabiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.