Sağlık

Doğru Yastık Ve Yatak Seçimi Nasıl Yapılır?

Günün 3’te birini uykuda geçiriyoruz. Bu nedenle boyun sağlığı için en çok merak edilen sorudur “Hangi yastık ve yatağı alalım?” Yatak seçimi ve yatış pozisyonunun bel, sırt, boyun ve omuz sağlığı için çok önemli olduğunu belirten Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Özgen, ilk dikkat edilmesi gereken noktanın yatış pozisyonu olduğunu vurguluyor. Özgen yatış pozisyonuna göre yatak ve yastık seçimlerini şöyle anlatıyor:

Eğer sırt üstü yatıyorsanız, o zaman boyun eğriliğinizi oluşturacak piyasada çok sık gördüğünüz, başı hafif bir şekilde dengeleyen bir yastığı tercih etmek zorundasınız.

Yan yatmayı tercih eden biriyseniz o halde başla omuz arasında ki dengeyi tutacak, başınızı sağa veya sola çevirebilecek, yani omurganın eğriliğini bozmayacak, aksine koruyacak bir yastığı tercih etmelisiniz. O yastık, omurgayı düz tutarken, baş ve omuz hizasındaki L şeklindeki boşluğu dolduracak şekilde olmalı.

Eğer yüzükoyun yatmayı tercih eden biriyseniz, boyundaki eğriliği ortaya çıkaracak bir yastığı veya yüksek bir yastığı kesinlikle kullanamazsınız. Onun için kuş tüyü ve 5 santimlik bir yastığı tercih etmek zorundasınız.

Pahalı yatak iyi yatak değildir!

İstatistiklere bakıldığında ise insanların yüzde 30-35’i sırt üstü, yüzde 60’ı yan, yüzde 5’i yüzükoyun yattığı ve uyku pozisyonunda ise ortalama yirmi kere yatış pozisyonu değiştirildiği gözlemleniyor. Yaşlı ve kilolu iseniz veya omuz, kalça ve göğüs orantısı farklı ise, o zaman vücut şeklini alan yatakların tercih edilmesi tavsiyesinde bulunan Özgen, “Eğer genç iseniz, kilonuz fazla değilse yarı ortapedik, yarı sert. Yani vücudunuzu dengeleyen ama bir de düzgünleştiren bir yatağı tercih etmek zorundasınız. En pahalı yatak en iyi yatak değildir. Kalite olarak en iyi malzemeden yapılmış olabilir ama sizin yatış şeklinize uygun olmayan bir yataktır. Bu nedenle omurgayı da dengede tutacak en iyi yatağı seçmek zorundasınız” diyor.

meydan gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.