Sağlık

Dondurmayı Sakın Gündüz Yemeyin!

A, B, C, D ve E grubu vitaminlerle birlikte kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi mineraller vücudumuz için çok önemlidir. Özellikle büyüme çağında bu ihtiyaçlarımızın önemi çok daha fazla artar.

Meydan Gazetesi’nde yer alan Fevzi Özgönül’ün yazısına göre; tüm bu vitamin ve minerallerin alınması için en kolay ve en zevkli yol dondurma yemektir. Yaz geldi, nazlı da olsa sıcaklar da kendini göstermeye başladı. Hani derler ya yazın olmaz ise olmazları vardır. Dondurma da öyle… Dondurma ilk olarak 3000 yıl kadar önce, Çinliler tarafından üretilmiştir. 1777 yılında ABD´ye sıçrayan dondurma üretimi, 19. yüzyılın ortalarına kadar sadece evlerde üretilen bir yiyecek olmuştur. 1900’lü yılların ikinci yarısında dondurma üretimi artık sanayileşme yoluna girmiştir.

Dondurmayı sakın gündüz yemeyin

Şimdi hepiniz ‘gündüz yiyin aman geç yemeyin, içerisindeki şeker nedeniyle göbek ve kalça olarak geri dönmesin’ diye düşündünüz bile. Çok yanılıyorsunuz. Dondurma yemek istiyorsanız sakın gündüz yemeyin. Dondurmanın içindeki şekerin zararlı olmaması için, yenme zamanı akşam saat 22.00’den sonradır. Dikkat ederseniz özellikle yazlık bölgelerde akşam yürüyüşe çıkan birçok sağlıklı kişinin dondurmacı önünde kuyruk oluşturduğunu görürsünüz. Hemen hemen hepsi sağlıklıdır, kilo problemi yaşamazlar ve biz uzmanlara göre de ilerideki yaşamlarında da kilo problemi yaşamayacaklardır.

Eğer dondurma yemeyi hak etmek istiyorsanız özellikle bu mübarek aylarda oruç tutamayanlara önerim; gündüz vücudunuzun ihtiyacı olan besinleri sabah kahvaltısı ve öğle yemeğinde iyice yiyin, bu yiyeceklerin iyice sindirilebilmesi için yemek yerken çok kolayca vücudun şeker ihtiyacını karşılayan, tatlı ve hamur işi gıdalardan uzak durun. Bırakın yedikleriniz iyice sindirilsin. Sindirim için yaklaşık 7-8 saat süre tanıyın ve yediklerinizin tamamının sindirildiğine emin olduğunuzda eğer dondurma yerseniz bir problem yaşamazsınız.

Besleyici değeri oldukça yüksek

Süt ve yoğurtta olduğu gibi dondurma da kalsiyum yönünden zengindir. Düzenli kalsiyum alınması büyümeyi hızlandırır, kemik erimesini engeller, diş sağlığını korur, bağışıklığı artırır, metabolizmayı hızlandırır. Örneğin çikolatalı dondurmada A, D, K ve B12 vitaminleri vardır. Bu vitaminlerden A vitamini; göz, cilt, kemikler ve bağışıklık için fazlasıyla önemlidir. Özellikle gözdeki retina tabakası için de çok kıymetlidir. D vitamini kalsiyumun kemiklerde toplanmasını sağlar. K vitamini kan akışını sağlar ve tıkalı damarları açar. Suda çözünen B vitaminleri, vücutta fazla depolanmazlar. Beslenme yolu ile düzenli alınmaları uygundur. Dondurma bunun için iyi bir destektir.

Hamilelik bulantısına dondurma

B12 vitamini hafızayı güçlendirir, sinir sistemini besler. Kısacası metabolizma için oldukça faydalıdır. Özellikle kalsiyum gereksiniminin arttığı ergenlik, gebelik ve menopoz dönemlerinde dondurmanın besleyici değeri önem kazanmaktadır. Hamileliğin ilk aylarında anne adaylarının bulantı ve kusma durumlarında da soğuk, hafif ve kokusuz gıdalar tavsiye edilmektedir. Bu nedenle bulantısı olan gebelerin bir kısmı dondurma ile bulantılarının hafiflediğini belirtmektedir. Ayrıca dondurma içerdiği kalori ile de beslenmesi aksayan anne adayları için oldukça besleyici bir alternatif oluşturmaktadır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.