Sağlık

Etiket izi nasıl temizlenir?

MUTFAK EŞYALARI ÜZERİNDEKİ ETİKETLERİ TEMİZLEME:

Yeni aldığımız mutfak eşyalarında fiyat ve ürün etiketleri iyi temizlenmediği takdirde üzerine toz yapışarak kirli bir görüntü oluşturur. Temizlemeden bulaşık makinesinde yıkandığı takdirde etiketler sıcak suda çözünerek makinenin filtresini tıkayabilir. Ayrıca yapıştırıcı malzeme diğer eşyalara bulaşıp bulanık, lekeli görüntü bırakabilir.

Etiketin üzerine sıvı yağ ya da zeytinyağı sürüp bekletin. Yumuşadıktan sonra etiketi çıkarın. Kağıt kalıntıları kaldıysa buz ile dondurarak kazıyın. Yapışkanlı kısım tam olarak temizlenmediyse sıcak su dolu kase içinde bekletin ve kalan kısmı kazıyarak çıkarın. Bu yöntemle etiket izlerinden tamamen kurtulabilirsiniz.

İkinci yöntem ise etiketli bölgeyi kolonyalı pamuk ile temizlemek, fakat bu renkli ve özellikle el yapımı eşyalara zarar vereceğinden ilk yöntem ile temizlemenizi öneririz. Kolonya ancak cam eşyalar üzerinde etkili olabilir.

MOBİLYA ÜZERİNDEKİ ETİKETLERİ TEMİZLEME:

Temizlemeye başlamadan önce etiketin olduğu alanı saç kurutma makinesi ile ısıtın. Aynı işlemi buharlı ütüyü mobilyaya değdirmeden buharını tutarak da yapabilirsiniz. Bu şekilde etiketi ısıtmak kolay temizlenmesini sağlayacaktır. Daha sonra etiketi tırnaklarınızla ya da kesici olmayan bir cisimle kazıyabilirsiniz. Son olarak sıcak suya batırılmış bez ile kalıntıları temizleyin.

Mobilya ya da sert cisim üzerinden etiket izlerini çıkarmanın diğer yolu ise silgi kullanmaktır. Standart beyaz bir silgi ile etiketleri çıkıncaya kadar sildiğinizde temizlendiğini göreceksiniz.

BEYAZ EŞYA ETİKETLERİNİ TEMİZLEME:

Beyaz eşya aldığınızda beklemeden etiketlerini çıkarırsanız daha kolay temizlenecektir. Fakat çoğu zaman bir süre o şekilde kullandıktan sonra etiketlerini çıkarırız. Buzdolabı ya da çamaşır makinesi gibi eşyaların üzerinden etiketleri çıkarmak bekletildiği takdirde oldukça zorlaşır. Etiketi çıkardığımızda altında kağıt ya da yapışkanlı kısmı kalır. Bunun üzerine toz ya da kir yapıştığında kötü bir görüntü oluşturur.

Beyaz eşya etiketini temizlemek için etiketin üstünü ıslak bez ile ıslatın. Saç kurutma makinesi ya da ütü buharı tutarak yumuşamasını sağlayın. Yumuşayan kısımları boyaya zarar vermeden kazıyın. Etiket yüzeyleri büyük olduğu için ısıtma işlemini çıkana kadar tekrarlamanız gerekir.

DİZÜSTÜ BİLGİSAYARLARDAKİ ETİKETLERİ TEMİZLEME:

Bilgisayara saç kurutma makinesi ya da ütü buharı tutmak zarar verebilir. Bilgisayar üzerindeki etiketleri temizlemenin en iyi yolu ekran temizleme solüsyonu kullanmaktır. Mikrofiber beze sıktığınız solüsyon ile etiketi temizleyebilirsiniz.

Bu yöntemlerin dışında yapı marketlerden temin edebileceğiniz yapışkan ve etiket lekesi temizleyicileri ile de etiketleri temizleyebilirsiniz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.