Sağlık

Gece Yemeklerinden Uzak Durun

Uykudan kalkıp kendini mutfakta, buzdolabının başında bulanlar dikkat! Gece atıştırmaları sabahları yorgunluk, ağırlık ve yenilmişlik hissi olarak geri dönüyor.

Gün boyu mümkün mertebe kendini tutan ancak eve gelir gelmez acısını çıkartırcasına yiyen kişilerin dikkatli hareket etmesi gerekiyor.

Özellikle gece uykudan kalkarak akşamdan kalan börekleri, tatlıları veya diğer yemekleri tüketme hâli sabahları yorgunluk ve ağırlık hissine neden oluyor. Uzmanlar, gece yeme sıkıntısının önüne geçebilmek için bazı hususlarda dikkatli davranmak gerektiğine işaret ediyor. Ve genel itibarı ile şu önerileri sıralıyor:

SIVI ALIMINI AZALTMAK ŞART

– Araştırmalar stres ile gece yeme arasında ilişki bulunduğuna dair veri sunuyor. Bu nedenle bu alışkanlıktan kurtulmak için ilk adım rahatlamak ve de stressiz bir yaşam sürmek.

– Deliksiz uyku gece yemekten alıkoyar. Uykuyu da en çok tuvalet ihtiyacı böler. Bu yüzden saat 20.00’den sonra sıvı alımını kısıtlamak gerekir.

EKMEK, PİLAV VE KEK ZARARLI

– Çay, kahve ve gazlı içecekler stres yükünüzü artırır, uyku bozukluğuna neden olur. Bunları mümkün oldukça tüketmemek de sağlam bir önlemdir.

– Şeker, metabolizma kusurları da gece yemeği tetikler. Yemek sonrası hâlsizlik ve yorgunluk varsa, atıştırmalarda bal, reçel, çikolata gibi istekler söz konusu ise tedavi lâzımdır.

– Günlük beslenmede ekmek, pilav, makarna, kek, kurabiye, şekerleme, tatlı ve şekerli içecekleri azaltmak gece yemeği isteğini de büyük oranda azaltmaya yardımcı olacaktır.

YANINIZDAN UZAKLAŞTIRIN…

– Her gün en az 45 dakikalık tempolu yürüyüş yapmak da kaliteli uykuya zemin hazırlar. Böylece uyku bölünmeyeceği için gece tüketimi de son bulur.

– Sevilen yiyecekleri çabuk ve kolay ulaşılabilir yerlerde tutmamak da hayli etkili bir çözümdür.

– Aslında yemek yeme öğrenilmiş bir davranıştır. Duygularla değil mantıkla tüketmek gerekir. Aklınıza gelen yiyeceği, o an değil de istediğiniz başka bir zaman da yiyebileceğinizi asla unutmamak önemlidir.

millet gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.