Sağlık

Geniz Eti Büyümesine Dikkat! Bakın Nelere Yol Açıyor?

Geniz eti büyüyen çocuğun yüz ve çenesi bozulur

Operatör Dr. Kadir Yücebaş, geniz eti büyüyen çocuğun burnunun kalkık, çenesinin öne doğru ve ağzının da sürekli açık olacağını belirterek, “Ağız, yüz ve çene bozulur, diş çürüğü ortaya çıkar.“ dedi.

Operatör Dr. Kadir Yücebaş, çocuklarda bademciklerin iltihaplanmasının büyük sorunlara sebep olabileceğini belirtti. Geniz eti büyümesinin de çocuklar için sorunlar yaşattığını kaydeden Dr. Yücebaş, “Geniz eti büyüyen çocuğun burnu kalkık, çenesi öne doğru, ağzı açık olur. Çocuk uyurken horlar.” diye konuştu.

Operatör Dr. Kadir Yücebaş, Bağcılar Belediyesi Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen, “Çocuklarda Kulak Burun Boğaz Enfeksiyonu” konulu söyleşide önemli bilgiler verdi. Bademcik ameliyatının dünyada en fazla yapılan ameliyat olduğunu ifade eden Dr. Yücebaş, bademciklerin en önemli görevinin solunum yoluyla boğaza kadar gelen mikropları filtrelemek olduğunu belirtti. Ancak bazen bademciklerin kendisinin de enfekte olduğunu kaydeden Dr. Yücebaş, bu durumda iltihaplanarak şiştiğini anlattı. Bademcik iltihabının özellikle çocuklar arasında sık görülen bir rahatsızlık olduğunu vurgulayan Dr. Yücebaş, ancak her yaştan insanın bademciklerinin şişebileceğini anlattı. Bademcik büyümesi halinde mutlaka ameliyat yapılması gerektiğini anlatan Dr. Yücebaş, şöyle konuştu:

“Bademciklerin en önemli görevi solunum yoluyla boğaza kadar gelen mikropları filtrelemektir. Ancak bazen bademciklerin kendisi enfekte olur ve iltihaplanan bademcikler şişer.” dedi. Bademcik büyümesinin önemli sorunlara sebep olduğunun altını çizen Dr. Yücebaş, hastanın nefes almakta zorluk yaşayacağını belirterek, “Bademcik ameliyatla alındığında sıkıntı yaşanmaz.” dedi. Bademcik iltihabı olanlar da taş olabileceğini de kaydeden Dr. Yücebaş ağız kuruluğu ile boğaz ağrısının ortaya çıktığını söyledi. Yutkunmada zorluk yaşanacağını da anlatan Dr. Yücebaş, bademcik rahatsızlığının çocuklarda yılda üç kez ağrıya sebep olacağını söyledi.

“GENİZ ETİ BÜYÜMESİNE DİKKAT”

Geniz eti büyümesinin de çocuklar için sorunlar yaşattığını da kaydeden Dr. Yücebaş, “Geniz eti büyüyen çocuğun burnu kalkık, çenesi öne doğru, ağzı açık olur. Çocuk uyurken horlar.” diye konuştu. Geniz eti büyümesiyle çocuğun nefes almakta zorlanacağını ve nefessiz kalacağını kaydeden Dr. Yücebaş, “Çocuk gece uykusunda nefessiz kalabilir. Ağlayarak uyanır ve yer değiştirir, dişlerini gıcırdatır.” şeklinde konuştu. Çocuğun ağzından nefes almak zorunda kaldığını vurgulayan Dr. Yücebaş, “Vücut ağızdan nefes almaya programlanmamıştır. Çünkü akciğere giden oksijen miktarı azalır. Beyin, akciğer kalp besin ve oksijene ihtiyaç duyar. Burunda sorun olduğunda insanlar sıkıntı yaşar. Çocuk hırçınlaşır. Beyin ve akciğer gelişemez. Ağız, yüz ve çene bozulur, diş çürüğü ortaya çıkar.“ dedi. Geniz eti büyümesi rahatsızlığında sakınma, ilaç tedavisi ve aşı yönteminin kullanıldığını anlatan Dr. Yücebaş, doğru tanı konulduğunda ameliyat yapılabileceğini sözlerine ekledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.