Sağlık

Göbek Yağlanmasının En Büyük Sebebi

Erkeklerde vücut yağ oranın %20, kadınlarda %30’u geçmesi durumu obezite olarak adlandırılmaktadır.

Obezitenin ciddi bir sağlık sorunu olduğunu belirten Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Balkan, “vücuttaki yağlanma başlangıçta göbek bölgesinde başlar göbek yağlandıkça da bazı hormonların salgısı değişir. Salgıların artması göbek yağlanmasını artırır, bu kısır döngü artarak devam eder. İç organ yağlanmasından çok etkilenen organ karaciğerdir.” dedi.

İnsülin ve Tiroid Bezi Hormonları Yağlanma Sebebi

Yrd. Doç. Dr. Fevzi Balkan, “göbek yağlandıran hormonların başında insülin hormonu gelir. İnsülin hormonu fazla salgılandığında şekeri düşürerek daha fazla acıkmayı sağlar, fazla yemek yemek de göbek yağlarını artırır. Bir diğer göbek yağlanmasını artıran hormon tiroid bezimizin az çalışmasıdır. Tiroid bezinin az çalışmasının nedeni ameliyatla tiroid bezinin tamamının alınması, hashimoto hastalığı veya atom tedavisi sonrası tiroid bezlerinin harabiyeti olabildiği gibi çocuklarda doğuştan enzim eksikliği sonucu da olabilmektedir.” şeklinde bilgi verdi.

Stres, Kortizol Hormonunu Artırıyor

Vücudumuzda strese yanıt olarak artan, böbreküstü bezinden salgılan kortizol hormonu, insülin direncini ve kanda şeker düzeyini artırmaktadır. Kortizol hormonunun aşırı salgılandığı durumlarda, göbek yağlanması, karaciğer yağlanması, yüzde ve sırt bölgesinde yağlanma olabilmektedir. Stres durumunda kilo alımının en büyük sebebi kortizol hormunun salgısının artmasıdır.

Artan yağ dokusu hormon salgılayan bir bez gibi davranarak vücutta metabolik bozuklukları artırabilir. Sağlıklı zayıflamak ve göbek yağlarımızdan kurtulmak için hormonların etkisi göz ardı edilmemelidir. Sağlıklı beslenme programı öncesi gerekli hormonlarımızın seviyesi ölçülmelidir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.