Sağlık

Hamilelikte Grip Aşısı Yaptırılabilir Mi?

Hamilelikte anne adayının bazı küçük detaylara dikkat etmesi, anne ve bebeğin sağlığının korunması için son derece önemli.

En çok karşılaşılan sorulardan biri de “Anne adayı grip aşısı yaptırabilir mi?” Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, “Eğer hamileliğin 14’üncü haftasından sonrası sonbahar ve kış aylarına denk geliyorsa; grip aşısı yaptırmak üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak için uygun bir yöntemdir.

Grip aşısı canlı virüs içermediğinden gebelerde rahatlıkla uygulanabilir ve yüksek oranlarda koruyuculuk sağlar. Grip aşısı üst solunum yolu enfeksiyonları açısından daha riskli olan anne adaylarına ilk üç ayda da yapılabilir” diyor.

Yolculuğunuz 6 saati geçmesin

Hamilelik döneminde 6 saatten fazla yolculuk yapılmamasını öneren Op. Dr. Seval Taşdemir, “Bacak damarlarında pıhtı oluşumu ve bacakta şişmeleri engellemek için yolculuk sırasında; mümkünse saat başı ya da iki saatte bir 15 dakika yürünmeli. Erken doğum, yüksek tansiyon, kanama gibi riskli bir durum yoksa uçak yolculuğunda da herhangi bir sakınca yoktur” diyor.

meydan gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.