Sağlık

Hamilelikte Kolesterolün Şaşırtan Faydası

Manisa’da özel bir hastanenin Kadın Doğum Hastalıkları Doktoru Ebru Taşkent, hamilelikte beslenmenin önemine değinerek, kolesterolün hamilelikte çocuğun beyin gelişimi için faydalı olduğunu söyledi. Ayrıca doktor Taşkent, hamilelere fazla ekmek ve fazla şeker tüketiminden uzak durmaları tavsiyesinde bulundu.

Doktor Ebru Taşkent, yaptığı açıklama ile hamilelikte beslenmenin önemine değindi. Halk arasında sık yapılan yanlışlardan bir tanesinin hamilelerin sürekli yemek yemeye ve kilo almaya teşvik edilmesi olduğuna vurgu yapan Taşkent, “Halbuki biz tamamen bebeğin büyüyüp gelişmesini istiyoruz. Annenin kilo alarak şişmanlamasını değil. Bu konuda yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi fazla ekmek ve şeker tüketimi. Biz daha çok protein ağırlıklı beslenmelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

BEBEĞİN BEYİN GELİŞİMİNE KATKI

Kolesterolü yüksek çıkan hamilelerin kırmızı et, yumurta ve yağdan uzak durma eğiliminde olduklarını bildiren Taşkent, “Oysaki kolesterol hamilelikte bizim için çok faydalı. Bebeğin beyin gelişimi tamamen oradan sağlanıyor. Hamilelikte kolesterolün yükselmesi gerekiyor ve kesinlikle proteinler aracılığıyla alınması gereken yağın kesilmemesi gerekiyor” diye konuştu.

Hamile kadınların gazlı ve asitli içeceklerden uzak durması gerektiğine vurgu yapan Dr. Taşkent, şeker ve tuz yükü yüksek olduğu için bunun yerine tuzu az ayran ve bol bol su içmek gerektiğini hatırlattı. Mineral bakımından sadece sodanın da içilebileceğini kaydeden Ebru Taşkent, “İdrar yapıldığı vakit idrarın berrak çıkması lazım. Eğer idrar koyu sarı renkli çıkıyorsa yeterli sıvı alınmıyor demektir. Hamile kadınların sıcak ve soğuk bulunduğu ortama göre günde en az 2 veya 2 buçuk litre su içmesi lazım” dedi.

(DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.