Sağlık

İçi Şifa Dışı Şifa Mandalina

Güneşin etkilerini yavaş yavaş yitirdiği bu günlerde kış mevsimi de kendini hissettirmeye başladı. Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte hastalıklarında artması nedeniyle bolca tüketilen mandalina grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda bedenin direnci artırmada büyük rol oynar.

Şeker hastalığı, karaciğer rahatsızlıkları, yüksek tansiyon gibi hastalıklara iyi gelen mandalinanın faydalarını haberimizde bulabilirsiniz. Saçların hızlı uzamasını sağlayan, beyazlamasını bile yavaşlatan mandalinanın faydalarını, mandalina reçeli tarifini ve mandalina kabuğunun nasıl tüketilmesi gerektiği de haberin detaylarında. Turunçgillerin yanı sıra mandalinanın birçok ciddi rahatsızlığa karşı etkili olduğunu belirten uzmanlar, bu mucize meyvenin faydalarını ise şöyle sıraladı:

Mandalina yemek kanser riskini azaltıyor!

1-İltihapları önler:

Beden sağlığı için gerekli doğal vitaminleri içerir. C vitamini zengini mandalina antioksidan etkisiyle iltihapları da önler.

2-Küçük kesiklere merhem:

Küçük kazalarda oluşan minik kesiklerin iyileşmesi süresini hızlandırır.

3-Demir ihtiva eder:

Yiyeceklerdeki demiri emerek vücuda faydalı hale getirir.
4-Kolesterole kalkan:
Mandalina bağırsakta kolesterol emilimini sınırlandıran pektin ve hemi-selüloz gibi liflerden oluşur. Kolesterolü dengede tutar.

5-Uykusuzluğa son:
Akşam yemeklerinden sonra yenen mandalina sinirleri gevşetir, rahat uyumanızı sağlar.
6-Kronik hastalıkları önler:
Birçok meyvede olduğu gibi mandalina da vücudun kalp-damar hastalıklarına karşı direncini artırır. Kansere karşı korur.
7-Cilt sorunlarını ortadan kaldırır:
A vitamini kaynağı mandalina sivilce gibi cilt hastalıklarına ilaç gibi gelir. Yaşlanmanın belirtileri, ortadan kaldıran bu meyve kolajen yapımını artırırk pürüzsüz br cildi sahip olmanızı sağlar.
8-Saçları uzatır:
Mandalina saçların hızlı uzamasında etkilidir. Ayrıca saç beyazlamasını da yavaşlatır.
MANDALİNA KABUĞU
Mandalina kabuğunun, kötü kolesterolü düşürücü etkisi, hazımsızlığı azaltılması, bağırsakları çalıştırması ve yüksek dozda C vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirdiği tartışılmaz. Yapılan çalışmalarda, mandalina kabuğunda bulunan tangeretin denilen maddenin beyin tümörlerinin en tehlikesi olan Glioblastomada tümörünü küçülttüğü gösterilmiştir. Beyin tümörü olan hastalarda günde beş mandalina, bir portakal, bir limon kabuğnun beraber çekilerek, içine çok az bir tatlandırıcı konup tüketilmesinin beyin tümöründeki ödemin azalmasını sağladığı gösterilmiştir.
Mandalina reçeli tarifi malzemeler:

1 kg mandalina 1.5 kg toz şeker 3 bardak su 2 yemek kaşığı limon suyu Mandalina reçeli tarifi hazırlanışı: Küçük boydaki mandalinaların kabuklarını hafifçe kazıyın. Sonra büyük bir tencereye koyun. Üzerine soğuk su ekleyin ve 2 gün bekletin. 2 gün sonra suyu dökün ve tencereye yeniden su doldurup ocağa koyun. Mandalinalar yumuşayıncaya kadar haşlayın ve kaynar suyu döküp tencereye tekrar soğuk su ekleyin ve 6 saat kenarda bekletin. Bekledikten sonra mandalinaları enine keserek çekirdeklerini ayıklayın. Bir yandan tencereye suyu ve şekeri orta ateşte pişirin. Şerbeti 10 dakika kaynatıp şurup kıvamına getirin ve içine mandalinaları atın. Şerbet koyulaşınca içine limon suyunu ekleyin ve 5 dakika daha kaynatın.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.