Sağlık

İşte İştah Azaltma Yöntemleri

Kilo almanıza neden olan iştahınızı kontrol altında tutmanız mümkün. İlk adım, kulaktaki iştah noktasını uyarmaktan geçiyor.

Çok acıktığınızda tragus noktasına (kulakla yanağın birleştiği yerdeki çıkıntılı kıkırdak) başparmak ve işaret parmağınızla baskı yaparak kısa süreli tokluk hissedilebileceğini belirten Dr. Gönül Ateşsaçan, zayıf kalmaya yardımcı olacak iştah azaltma yöntemlerini şöyle sıralıyor:

Kahvaltı

Gece boyunca ortalama 12 saatlik bir açlık yaşarız. Uyurken açlığımızı fark etmesek de vücut gece boyu çalışmaya ve enerji harcamaya devam eder. Gece uykusundan sonra vücudu ve beyni tekrar besin öğeleriyle ve enerji ile kahvaltıda doldurmazsak halsiz ve sinirli hissetmeye başlarız. Özellikle okul çağındaki çocukların okul başarısı için kahvaltı çok önemli.

Kafein

Yeşil çay ve kahve günde 2 kez tüketilmeli. Özellikle yeşil çayın antioksidan özelliği fazla oluğu için kilo verdirir.

Sakız

Özellikle öğleden sonra 1 tane sakız atıştırma yerine geçer, her gün 25 kalori daha az alınır, bu da haftada 175 kalori az almak demektir.

Tarçın

Kan şekerini hem düşürür hem de sabit tutar.

Lifli Gıdalar

Sağlıklı kalpler ve fit bir görünüm sağlayan diyet lifi sindirim sistemimizin düzenli çalışmasına yardımcı olur, kandaki yüksek kolesterolü düşürmeye ve kan şekeri seviyesini sabit tutmaya yardımcı olabilir.

Yağ

Yemek sonunda tüketilen yağ midenin yavaş boşalmasını sağlar, safra salgısını arttırır ve bizi tok hissettirir. Zeytinyağı, hindistancevizi yağı ve keten yağı yiyeceklerde mutlaka olmalı. Fındık ve ceviz tüketilmeli.

Protein

Proteinler karbonhidratlardan ve yağlardan daha uzun süreli tok tutar. Birlikte karbonhidrat ile tüketirsek sindirim yavaşlar kilo vermeniz zorlaşır. İdeali ilk 7 gün hiç karbonhidrat almadan sadece protein tüketmektir.

Limon

Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Mide asidi üretimini arttırarak kırmızı et gibi sindirimi zor gıdaların sindirimine yardımcı olur. Limon suyu aynı zamanda karaciğerin safra üretimini arttırarak yağların sindirilmesini kolaylaştırır.

meydan gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.