Sağlık

İşte Uçak Korkusunun Nedenleri

Kuzey Kore lideri Kim Jong İl, Beşiktaş Kulübü Onursal Başkanı Süleyman Seba, MHP lideri Devlet Bahçeli, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Oyuncu Kemal Sunal, Komedyen Beyazıt Öztürk…

Birbirleri ile hiç ilişiği olmayan bu isimler tek bir noktada buluşuyor. Uçuş korkusu… Uçmak kimi için ne kadar kolay olsa da onlar için aşılması zor bir fobi demek. Öyle ki korkusu nedeni ile Kuzey Kore lideri Kim Jong İl, 2001 yılında Moskova’ya 2 ay trenle yolculuk yapmış bir isim. Dünya kupasını izlemek için 45 saat otobüs yolculuğu yapan Uğur Vardan’dan, “Uçak istemem karavanım bana yeter” diyen Volkan Konak’a kadar birçok ismin hayatları bu korku ile devam ediyor.

Uçuş korkusu daha çok fobi olarak bilinse de gerçek temelinde kaygı bozukluğu ve psikolojik nedenler yatıyor. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi’nden, Uzman Psikolog Emrah Polat, bu fobinin tek başına incelenmesi gereken bir korku olduğunu belirtiyor.

Titiz kişilerde daha çok rastlanıyor

Uçuş korkusu olan bireylerin bir çoğu obsesif (takıntılı) özellikler sergileyebiliyor. Bu kişiler ayrıca aşırı titiz davranan, kurallara aşırı bağlı ve yaptıkları her şeyi iyi yapmaya çalışan kişiler olarak biliniyor.

Sebebi çocuklukta saklı

Uçak korkusu olan kişilerin daha çok kaygılı anne-babaların çocukları olduğuna işaret eden Psikolog Emre Polat, bu kişilerden cezalandırılma korkusu ve suçluluk duygusu yaşamış ya da aşırı koruyucu, engelleyici ve kuralcı anne-babalar tarafından yetiştirilmiş olarak bahsediyor. “Bu bireyler, onları kaygılandıran ve geçmişleri ile ilgili çatışmaları uçuş eylemine yansıtırlar” diyen Polat, bütün bunların yanında ölüm korkusunun da bu noktada etkili olduğunu vurguluyor.

En önemli belirtisi kaygı

Bu bireyler kaygı hissetmelerinin yanında, kalp çarpıntısı, mide bulantısı, bacaklarda ve bazen tüm vücutta titreme, huzursuzluk, iç sıkıntısı, düşünce akışında yavaşlama, el ve ayakta üşüme ve uyuşma yaşayabiliyor. Bu özellikteki kişilerin çoğu kez kaygı oluşturan önemli yaşam olayları ile yüz yüze gelmiş ve bunları bastırmaya çalışmakta olan birey olduklarını ifade eden Polat, bu nedenle de korkularını uçma eylemine yönlendirdiklerini söylüyor.

Hava boşluklarının normal olduğunu bilin

Hava boşluğunu yaşayanlar uçağın düştüğünü sanabilirler. Bu durumda uçağı inişli çıkışlı bir yolda giden arabaya benzetmek daha doğru olur.

Uçmak sıradan bir iş

Her gün binlerce uçak milyonlarca yolcuyu güvenle gideceklere yere ulaştırıyor. Uçağa binmeyi uzaya gitmekle aynı kefeye koymamak gerekir.

Rahatlama egzersizlerini uygulayın

Gerginlik hissettiğinizde derin bir nefes alıp yavaş yavaş bırakın, bu uygulanabilecek basit ama etkili bir yöntem.

Havacılık hakkında bilgi alın

Uçuş korkusunun giderilmesinde eğitim de önemli. Bunun için bazı durumlarda havacılık hakkında eğitim almak korkuyu dindirmede yardımcı olabilir.

Uçaklar güvenilir araçlar

Uçaklar normalde karşılaşabileceklerinden çok daha zorlu şartlara dayanacak şekilde üretilir.

Pozitif düşünün

Aklınızı ve düşüncelerinizi olumlu düşüncelere kanalize edin ve geçmişte kalmış hikâyelerden kendinizi uzak tutun.

Hayal gücünüzün sesini kısın

Uçuş sırasında duyduğunuz acayip sesin düşme işareti olduğunu hayal etmekten vazgeçin ve her sesi yorumlayacak kadar tecrübeniz olmadığını unutmayın.

Panik duygunuzu tanıyın

Panik halini yaşıyor olsanız bile bunun size fiziksel bir zarar vermeyeceğini, kalp krizi geçirmenize sebep olmayacağını bilin.

meydan gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.