Sağlık

Kadınlar Neden Hep Yorgun?

Kadınların en çok şikâyet ettiği sıkıntılar genellikle şunlardır: “Çok halsizim, yorgunum, kendimi hiç iyi hissetmiyorum.” Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanı Yrd. Doç. Dr. Fevzi Balkan, bu şikâyetlerde baş aktörün östrojen hormonu olduğunu söylüyor.

“Türkiye’de kadınlarda obezite sıklığı % 40’lara ulaşmış durumda, erkeklerde ise bu oran % 28. Bunun sebepleri arasında kadınların mutfakta yemek yapmaya bağlı yeme uyaranına fazla maruz kalmaları, daha hareketsiz olmaları, stres ve âdet döngülerinin tetiklediği aşırı yeme dürtüsü ve östrojen hormonunun ödem ve yağ tutucu etkisi de unutulmamalı” diyen Balkan, diğer sebepleri şöyle sıralıyor:

D vitamini eksikliği, ülkemizde tesettürlü giyim tarzını benimsemiş kadınlarda çok sık görülüyor. D vitamini eksikliği aşırı yorgunluk, kas-kemik ve eklem ağrıları yapıyor. Uzun vadede ise kemik erimelerine sebep oluyor.

Kansızlık kadınlarda daha fazla görülmektedir. Her âdet döneminde ortalama 35-40 ml kan kaybedilmekte demir yeterince yerine konulmadığında demir eksikliğine bağlı kansızlık gelişebilmektedir.

Stres bozuklukları ve depresyon kadınlarda daha sık görülmektedir. Ülkemizde ve dünyada kadınlar sosyal imkânların yetersizliği, istismar, giderek daha çok kadının iş hayatına girmesi nedeniyle psişik hastalıklar daha fazla görülmektedir.

meydan gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.