Sağlık

Kanser Böyle “Geliyorum” Diyor

Kanser belirtileri başladığı organa, kanser dokusunun büyüklüğüne ve hastalığın yaygınlığına göre değişiklikler gösteriyor.

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Orhan Şencan, kanserin genel olarak başlangıç döneminde herhangi bir şikayete neden olmadığını belirtti. Doç. Dr. Orhan Şencan: “Zaman içerisinde büyüdükçe bulunduğu yere göre belirti ve şikayetlere yol açar. Bazı kanserler (akciğer, mide, pankreas, yumurtalık gibi) etrafında büyüyebileceği boşluklar bulunması sebebiyle ileri dönemde belirti verebilir.” dedi.

Büyüyen kanser, önce çevre doku ve organları iterek/sıkıştırarak (bası) veya organların fonksiyonlarını etkileyen maddeler (hormonlar) salgılayarak aşağıda sıralanan belirti ve şikayetlere neden olabilir:

Ağrı: Çoğunlukla basıya bağlı ortaya çıkar. Kemik ve beyin tümörlerinde ilk belirti olabilir. Bazı kanserler başladığı veya yayıldığı organdaki komşu sinirleri sıkıştırarak ağrıya yol açabilir. Mide, bağırsak, pankreas gibi karın içindeki organların kanserleri karın ağrısı veya bel ağrısı şikayetine neden olabilir.

Zayıflama: Özellikle sindirim sistemi (yemek borusu, mide, bağırsak, pankreas, karaciğer) ve akciğer kanserlerinde istem dışı zayıflama sık görülen bir belirtidir.

Lösemi Belirtisi Halsizlik: İlerlemiş kanserlerde daha sık görülmekle birlikte, lösemi gibi bazı kanserlerde hastaların ilk şikayeti de olabilir.

Kanama: Beklenmeyen kanamalar çoğunlukla kanser dışı nedenlere bağlı olsa da, bazı kanserler bulunduğu yere göre kanama nedeni olabilir. Mesela balgamda kanama akciğer kanseri, idrarda kanama böbrek veya mesane kanseri, dışkıda kanama (veya siyah dışkı) bağırsak veya mide kanseri, vajinal kanama rahim ağzı kanseri, diş eti kanaması lösemi için ilk belirtiler olabilir.

Yutma Güçlüğü: Yutak, yemek borusu ve mide kanserleri yutma güçlüğü şeklinde belirti verebilir.

Öksürük, Ses Kısıklığı: Gırtlak kanseri için belirti olabilir. Sürekli öksürük akciğer kanserinde de sık görülen bir belirtidir.

Büyüyen Benlere Dikkat: İyileşmeyen yara veya büyüyen benler kanser habercisi olabilir. Ağız içinde veya cinsel organlardaki iyileşmeyen yaralar da bu organların kanserleri için belirti olabilir. İç organlardaki kanserler deri renginde koyulaşma, sarılık, kızarıklık, kıllanmada artış ve kaşıntı yapar.

Cilt Altındaki veya Memedeki Sertlikler, Şişlikler: Meme kanserlerinin çoğu cilt altında sertlik veya kitle şeklinde hissedilir. (bu sertlik ağrılı veya ağrısız olabilir) Boyunda, koltuk altında veya kasıklarda ele gelen sertlik / şişlikler (bezeler) kanser belirtisi olabilir. Testiste ağrılı veya ağrısız büyüme, sertlik de kanser belirtisi olabilir.

Diğer Belirtiler: Yukarıda sayılan şikayet veya belirtiler kanser dışı nedenlerle de ortaya çıkabilir. Ancak varsa araştırılmalı ve kansere bağlı olmadıkları gösterilmeli ve tedavi edilmelidir. Kanserin bunlar dışında çok değişik belirtilere neden olabileceği de unutulmamalıdır.

Kaynak: Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.