Sağlık

Keyfi Alışkanlıklar Dişlere Zarar Veriyor

Bazı keyifli alışkanlıklar dişler için hiç de iyi sonuçlar doğurmuyor. Öyle ki kahve tüketiminden asitli içeceklere, buz çiğnemekten çekirdek çitlemeye kadar listede birçok yaygın davranış bulunuyor.

Ağız ve diş sağlığı konusunda çoğu kişi ne yazık ki ihmalkâr davranıyor. Özellikle diş ağrısı, o da harap edici noktaya ulaşana kadar, gibi bir problem olmadığı müddetçe çoğunlukla hekimlerin kapısı çalınmıyor. Üstüne bir de düzensiz beslenme ve dişleri özensiz kullanmada sınır tanınmıyor. Sonuçta diş kaybına varan rahatsızlıklar ortaya çıkıyor.

Tabi bu işin bir boyutu… Zira ağız ve diş sağlığındaki aksaklığın vücudun diğer bölgelerini de etkilediği göz önüne alınınca meselenin ciddiyeti kendini bir defa daha gösteriyor.

TOPYEKÛN ETKİSİ VAR

Bu nedenle bilhassa bazı alışkanlıkları bırakmak önem arz ediyor. Mesela çokça çekirdek çitlemek, diş minesinde aşınmaya, diş üzerinde oyuklar oluşmasına, ara yüzeylere giren çekirdek artıkları da diş ve dişetlerine zarara zemin hazırlar. Diş Hekimi Doğan Bircan, bu aşamada “dişlere zarar veren alışkanlıklar”dan bazısını sıralıyor…

BUZ ÇİĞNEMEK

Her ne kadar çoğu insanın gözünde masum görünse de buz çiğnemek de dişler için hiç de iyi sonuçlar doğurmaz. Çünkü çatlama ve kırılmaya neden olur. Ayrıca zamanla diş ağrısına kapı aralar.

ŞİŞE KAPAĞI AÇMAK

En sık yapılan hatalardan biridir. Açacak bulamayan çoğu kişi hemen dişlerini kullanır. Fakat bunlar dişlerin çatlamasına, aşınmasına hatta kırılmasına neden olur.

KALEMLERİ ÇİĞNEMEK

Stresten dolayı çiğnenen kalem ve benzeri cisimler de dişleri aşındırır ve diş minesine bir hayli zarar verir.

GÜN İÇİNDE SIK ATIŞTIRMAK

Ara öğünlerde şekerli gıdaların tüketilmesi dişler için zararlıdır. Sıkça atıştırmak diş arasında kalan gıda oranını artırır. Diş çürüklerine zemin hazırlar.

AŞIRI KAHVE VE SİGARA

Çok fazla kahve tüketimi dişte renk değişimi ve sararmaya kapı aralar. Yine sigara ve diğer tütün ürünleri de lekelenme ve diş eti hastalıklarına yol açar.

HAZIR MEYVE SULARI…

Hazır meyve suları dişler için bir hayli tehlike arz eder. Meyveleri kendi başına tüketmek veya onların doğal şekilde sıkılmış suyunu içmek daha sağlıklıdır.

millet gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.