Sağlık

Kışın Bu Yiyecekleri Sofranızdan Eksik Etmeyin

Havaların soğumasıyla birlikte birçok kişi yaz ve bahar aylarına göre daha az hareket ediyor. Hareketsiz geçen günlerde sağlıklı beslenmenin önemli olduğunu kaydeden uzman diyetisyen Pınar Kural Enç, yeşil mercimek, bulgur ve tarhana çorbasının kalp-damar hastalıkları, şeker ve kolesterol gibi hastalıklara karşı koruduğunu belirtiyor.

Yeşil mercimeğin vitaminler bakımından zengin olduğunu aktaran Enç, kolesterol içermediğine de dikkat çekiyor. Öğünlerde yenilecek 1 tabak yeşil mercimek yemeğinin uzun süre tok tutacağını dile getiren uzman, “Bu nedenle kilo vermeye yardımcıdır. Ayrıca posa içeriği açısından haftada en az 3 kere tüketilmelidir. Yeşil mercimek kadın sağlığı açısından oldukça önemlidir. Sindirim sistemi hastalıklarının, bazı kanser türlerinin, kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde büyük rol oynamaktadır.” diyor.

Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmezlerinden birinin de bulgur olduğunu söyleyen Pınar Kural Enç, “Bulgur vücuda enerji de verir. Ispanaktan daha fazla demir oranına sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, kansere karşı koruyucu özelliği vardır, B vitamini deposudur, içerdiği B1 vitamini, sinir ve sindirim sisteminin güçlenmesine yardım eder. Kan şekerini yükseltmez, şeker hastalarına iyi gelir, hazmı kolaylaştırır, kilo aldırmaz, bu nedenle diyet yapanlar için idealdir.” ifadelerini kullanıyor.

Tarhanasız olmaz

En lezzetli çorbalardan biri olan tarhananın da besleyici olduğunu vurgulayan uzman şunları kaydediyor: “Tarhananın faydaları arasında en önemlisi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Bu nedenle kış aylarında sıkça görülen grip ve soğuk algınlığı gibi hastalık süreçlerinin çabuk atlatılmasını sağlar. Kalp üzerinde de olumlu etkileri bulunan tarhana kötü kolesterol ve yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur. Gelişme çağındaki çocuklar için de çok faydalıdır, kemik gelişimine de katkı sağlar ve kemikleri güçlendirir. İçerdiği likopen sayesinde de birçok hastalığa karşı vücudu korur. Çorba yapılırken isteğe bağlı olarak içerisine nohut veya mercimek de eklenebilir.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.