Sağlık

Kurban Etinin Yanında Mutlaka Bunu Tüketin

Kurbanda büyük veya küçükbaş hayvan etlerinin, kesildikten en az 2 saat geçtikten sonra yenilmesi ve etlerin C vitamini bakımından zengin sebze, salata ve meyveyle birlikte tüketilmesi öneriliyor.

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, C vitamini içeren sebze ve meyvelerin etin bileşiminde bulunan yüksek miktardaki demirin emilimini artıracağını söyledi. Prof. İnanç, sebze ve meyve tüketilmesi ile Kurban Bayramı’nda sadece ete dayalı beslenmeden kaçınılacağını bildirdi.

Prof. İnanç, özellikle yaşlı, kalp hastaları, sindirim sistemi rahatsızlıkları olan bireylerin kurban etlerini hemen tüketmemesi gerektiğini söyledi. Etlerin haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle tüketilmesinin de önemli olduğunu anlatan İnanç, Kurban Bayramı’nda beslenme konusunda şu önerilerde bulundu: “Et pişirirken fazladan yağ koymayın. Izgara üzerinde pişirilen et, ateşe en az 15 santimetre uzaklıkta olmalı, ateşte fazla kalmamalı. Etleri saklarken küçük parçalara ayırın. Güvenilir buzdolabı poşetlerinde saklayın, kesinlikle renkli poşetlere koymayın. Eti derin dondurucuda veya dolapların buzluk kısmında saklayın. Kıyma ve kuşbaşı olarak kullanılacak etleri buzdolabının en üst rafında sıfır veya eksi 2 derecede 1-2 gün saklayabilirsiniz.”

DHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.