Sağlık

Makyajla uyumanın zararları nelerdir?

Bir gece bile makyajla uyumak cildinize büyük zararlar verecektir. Kullandığınız ürünlere göre işte makyajla uyumanın zararları…

Fondötenle Uyumanın Zararları
Gün boyunca cildiniz bakteri, hava kirliliği, egzoz gazı gibi zararlara maruz kalır. Gözeneklerinizi fondötenler de tıkayınca bu etkenler daha zararlı hale getirir. Kendini cilt en çok gece 12 ve 3 sularında yeniler. Cildiniz, fondötenle yatarsanız nefes almaz ve mikrodolaşım engellenir. Erken yaşta bu da kırışmanıza ve sivilcelere yol açar. Zamanla cilt elastikiyetini kaybeder, sarkmalar oluşur ve makyajın kötü etkileriyle savaşamayacak kadar güç kaybeder.

Makyaj Bazı İle Uyumanın Zararları
Cildinize en az fondöten kadar zarar veren bir ürün de primer yani bazdır. Silikon içerir bazların tümü. Gün içinde cildinize silikon yeterince zarar verirken bir gece de birlikte olduğunuzu düşünün? Gün içinde belki fondöteninizin çoğu uçup gidecektir ancak tamamen baz gözeneklerinize yerleşir. O nedenle bu tehlikeli hareketten sakınmalısınız.

Rimelle Uyumanın Zararları
Rimelle uyumanın kirpiklerinizin kırılmasına neden olduğunu öncelikle unutmayın. Kirpiklerinizin gündüz daha gür görünmesi için uğraşmanız sabah da birkaç tane gözaltınızda görmeniz ne kadar üzücü öyle değil mi? Sağlık açısından bakacak olursak, en önemli organımız gözlerimiz belki de tehlikede demektir. Kıl köklerini rimel partikülleri belki de tıkayarak tıpkı cildimiz gibi kirpiklerinizin de tahriş olmasına yol açar. Kirpikleriniz eğer tahriş olursa bakterilerin neden olduğu göz nezlesine yakalanma ya da şişme olasılığınız yüksektir. Görme duyunuzu makyaj yüzünden kaybetmek istemezsiniz değil mi? Hatta göz şekli bozukluğuna yol açabilecek enfeksiyonlara da neden olabilirsiniz.

Göz Farıyla Uyumanın Zararları
Çok hassas bir deriden oluşan göz çevreniz çok çabuk etkilenir ve daha çabuk yaşlanır. Paletin içinde aylarca bekleyen, fırça ve parmak darbesine maruz kalan farlar resmen bir mikrop yuvasıdır. Farla uyuduğunuzda göz üzerinizde farlar dağılır ve arpacık gibi hastalıkların gözde çıkmasına neden olur. Uzun süre gözde far bulunması kabarcıklara ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Ruj İle Uyumanın Zararları
Kalıcı bir ruju temizlemeden uyursanız sabah kalktığınızda dudaklarınızın muhtemelen kuru ve çatlak olduğunu görürsünüz. Görüntü açısından da rujunuzu temizlemenin yanı sıra her gece peeling yapıp nemlendirmeniz yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.