Sağlık

Mangal Keyfi Sağlığınızı Bozmasın

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hayrettin Mutlu, yaz aylarında mangalda pişirilen etlerin büyük risk taşıdığını, yanlış mangalın sağlığı olumsuz etkilediğini belirterek, yüksek sıcaklıkta, ateşe çok yakın pişirilen etlerin, solunum ve sindirim sisteminde kanser oluşumu riskini arttırabileceğini söylüyor.

Gıda zehirlenmelerinde dikkatsiz pişirmelerin önemli rol oynadığını belirten Dyt. Hayrettin Mutlu, yazın gıdaların saklanması ve özellikle pişirilmesinde bilinçli olunması gerektiğini vurguluyor. Çok küçük önlemlerle çözebileceğimiz problemler, tüm yazı sıkıntılı geçirmemize sebep olabilir. Önemsemeden tükettiğimiz yiyecekler, yıllar sonra vücutta ciddi hasarlar oluşturabilir. Bununla birlikte yaz aylarında mangalda pişirilen etler büyük risk taşımaktadır. Yanlış mangal sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Yüksek sıcaklıkta, ateşe çok yakın pişirilen etler, solunum ve sindirim sisteminde kanser oluşumu riskini arttırmaktadır.

Et, Ateşle Çok Fazla Temas Etmemeli!

Dyt. Hayrettin Mutlu, mangal yapımında bazı önemli hususların olduğuna işaret ederek, beyaz etin sıcak günlerde daha çok tercih edilmesini öneriyor. İyi pişmiş kırmızı etin de sakıncası olmadığını belirten Dyt. Hayrettin Mutlu, şu bilgileri verdi: “Kömür ateşinde, etler ateşten en az 15 santimetre yukarıda olmalıdır. Mangalın yanında, antikanserojen maddeleri içeren sebze ve meyveler tüketilerek zararlı etkilerine karşı dengeleme yapılabilir. Gazlı içecekler yerine, ayran, limonata gibi daha hafif içecekler tercih edilmeli. Etler terbiye edilirken sirke, süt, yoğurt, sıvı yağ, limon suyu kullanılmalı. Çiğ ve pişmiş etler 0-4 derece sıcaklıkta muhafaza edilmeli ve birbirine temas etmeyecek şekilde yerleştirilmelidir. Ateşe çok fazla temas etmesi ya da etin çok yağlı ve yanmış olması kanserojen maddelerin çıkma riskini arttıracaktır.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.