Sağlık

Mucizevi Kremler Hayatınızı Karartmasın!

Televizyonlarda dakikalarca reklamı dönen ve ‘mucizevi’, ‘bitkisel’ ve ‘doğal’ diye tanıtılan kremler, insan sağlığını tehlikeye atıyor.

Akdeniz Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertan Yılmaz, son günlerde özellikle ekranlarda artan krem ve ilaç satışları nedeniyle birçok şikâyet aldıklarını söylüyor. Prof. Yılmaz, bunlara ilişkin kontrol mekanizmasının tam anlamıyla yerine getirilemediğini belirtiyor. Bu ürünlerde bulunan ‘Tedaviye yardımcı’ etiketi nedeniyle ne Sağlık Bakanlığı ne de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan tam anlamıyla denetimden geçmediğini dile getiren Prof. Yılmaz, şunlara dikkat çekiyor: “İlaç olarak kabul edilen kremler, Sağlık Bakanlığı’nın denetimi altında değerlendiriliyor. Ancak, ‘Tedaviye yardımcı’ kelimesi eklenerek ilaç sıfatı konulmayan kremleri ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan onay alıyor. İlaç olarak kabul edilmedikleri için Sağlık Bakanlığı müdahil olamıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da ürün gıda olmadığı için düzgün inceleyemiyor. Bir ara madde olduğu için denetimini yapacak kurumlar belli değil.”

ÖNCE GÜZEL GÖRÜNEN CİLT, SONRA SORUN YAŞIYOR

İçeriği belli olmayan ve televizyon kanalı ya da internet aracılığıyla elde edilen ürünün ‘1 alana 3 bedava’ gibi sloganlarla satıldığına dikkat çeken Prof. Ertan Yılmaz, “Sağlıklı kimyasal bileşenlerden oluşan bir ürünün en azından maliyeti vardır. Maliyeti 20 TL olan tereyağının kilosunu siz 10 TL’ye alıyorsanız bilin ki o tereyağı değildir. Maliyetinin altında satılıyorsa kuşku duymak gerekir.” uyarısında bulunuyor. ‘Bu ilaç bana zarar verir mi?’ diye düşünülmesi gerektiğini söyleyen Prof. Yılmaz, “Hekimlikte de ilk prensip ilacın yararından önce hastaya verebileceği zararın gözden geçirilmesidir. Her ilaç ya da her krem, her yaştaki, her kilodaki hastaya veya gebelere verilmez. Tanıtımında mucizeler sunulan kremler ucuz bir jelatinin içine herhangi bir şey konularak elde edilebilir. Yüzünüze sürdüğünüz krem kuruduğu zaman gerginlik hissi verir. Ya da kreme soyucu asit oranı yüksek bazı maddeler katılmışsa derinin üst tabakasını kontrolsüz bir şekilde soyacaktır. Pırıl pırıl görülecek derinizde daha sonra ciddi sorunlar yaratır.” diye konuşuyor.

‘BİTKİSEL’ DAHİ OLSA KARACİĞERİNİZE ZARAR VEREBİLİR

Toplumda ‘bitkisel’ kelimesinin her kapıyı açan sihirli bir terim haline geldiğini belirten Prof. Yılmaz, ilaçların laboratuvar ortamında bitkilerin zararlı etken maddelerden ayrılarak çeşitli işlemler sonucu elde edildiğine değiniyor. Bitkileri rastgele karıştırıp elde edilecek bir kremle, karaciğer ya da böbrek gibi hayati fonksiyonları etkileyebilecek organlara zarar verebileceğini hatırlatan Prof. Ertan Yılmaz, şunları kaydediyor: “Bakıyoruz ki bir aktar ya da eğitimsiz insanlar çıkıp birçok bitki karışımını pazarlıyor. Ayrıca bu bitkileri pazarlarken ‘Allah şifa için yaratmış bu bitkileri’ gibi cümlelerle insanların manevi duygularını ortaya katıyorlar. Allah, akıl da vermiş ve ‘Bilgiyi de kullanın’ demiş. O bitki veya kremlerin içindeki kimyasalları bilen birinin görüşünü almak varken, hiçbir bilgiye sahip olmayan kişinin ‘Alın şu kremi ya da otu kaynatın yüzünüze sürün’ gibi tavsiyelerle hayatınızı tehlikeye atmayın.”

DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.