Sağlık

Sağlıklı Bayram Tavsiyeleri

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Hayrettin Mutlu, kurban etinin ilk 12-24 saat dinlendirilmesinin çok önemli olduğunu söylüyor. Dr. Mutlu, “Özellikle büyükbaş hayvan etinde ölüm sertliğinin geçmesi için 12-24 saat bekletilmesi gerekiyor. Etleri kesinlikle açıkta ve uzun süre buzdolabı dışında bırakmayın. Derin dondurucuda saklayacağınız etleri bir öğünlük parçalar halinde hazırlayın.” dedi.

Bayramı Hareketli Geçirin

Kurban Bayramı’yla ilgili beslenme konusunda bilgi veren Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Hayrettin Mutlu, bayramın ilk günü kurban etine dokunulmamasını gerektiğini söylüyor. Dr. Mutlu, “Özellikle büyükbaş hayvan etinde ölüm sertliğinin geçmesi için 12-24 saat bekletilmesi gerekiyor. Etleri kesinlikle açıkta ve uzun süre buzdolabı dışında bırakmayın. Derin dondurucuda saklayacağınız etleri bir öğünlük parçalar halinde hazırlayın. Etler derin dondurucuda -18 derecede uzun süre, buzdolabında ise -2 derecede bir hafta saklanabilir. Bayramın ikinci günü dinlenmiş etlerinizi rahatlıkla tüketebilirsiniz. Etlerin yağlı kısımlarını kesinlikle tüketmeyin. Bayramın üçüncü gününü çok hareketli geçirin.” önerilerinde bulunuyor. Bayram ziyaretlerinde 3 kilometreden kısa mesafelere yürüyerek gidilmesi tavsiyesinde bulunan Dr. Mutlu, şu ifadelere yer verdi:

• Bayramın son gününde 2 saat yürüyüş yapın.

• Egzersiz öncesi beslenmekten kaçının.

• Sık sık ama azar azar beslenin ve son günler diye kalan tatlıları bitirmeye çalışmayın.

• Yolculuğa çıkacaksanız yanınıza mutlaka atıştırmalık meyveler hazırlayın.

• Yolculuk yapmayacaksanız mutlaka 45 dakika tempolu yürüyüş yapın.

• Alışveriş merkezinde vakit geçirmek yerine piknik, spor aktiviteleri ve küçük geziler yapabilirsiniz.

• Ayrıca şişkinlik ve hazımsızlık için; 1-2 çay kaşığı kimyon, rezene, kişniş karışımı 20 dakika kaynatılmış suda bekletilerek sabah akşam tüketilebilir. Şişkinlik ve hazımsızlığı önleyen, sindirim sistemini rahatlatan bu çay karışımı özellikle et tüketilen öğünlerden 1-2 saat sonra içilebilir. Uykuyu açmada ve dinçlik meydana getirmede meyveler, çay ve kahveden 10 kat daha güçlüdür.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.