Sağlık

Sinir Sıkışması Başka Hastalığın Habercisi Olabilir

Uyuşma, hissizlik, karıncalanma ve iğne batması hissi gibi belirtiler vücuttaki sinir sıkışmalarını işaret ediyor. Halk arasında sık görülen sinir sıkışmaları çoğu zaman doktora sorulmadan, günü birlik tedavilerle geçiştiriliyor. Oysa önemsenmeyen bu belirtiler, felç gibi ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor.

Op. Dr. Murat Baloğlu, sinir sıkışmalarının sıklıkla ellerde, el bileğinde, dirsekte, boyun ve omuz bölgelerinde olduğunu, el bileğinden geçen bir kanalda oluşan sinir sıkışmasının, parmaklarda uyuşma, karıncalanma, iğne batması tarzında şikâyetlere yol açtığını söylüyor.

Ofis çalışanları dirsekten rahatsız

Baloğlu, ‘Karpal tünel sendromu’ olarak adlandırılan bu durumun, özellikle ofis çalışanlarının dirsekteki sinir sıkışmalarından şikâyetçi olduğuna dikkat çekiyor ve şunları söylüyor: “Karpal tünel sendromu, elini yoğun kullanan, ev hanımlarından inşaat işçilerine kadar geniş bir grupta görülmektedir. Ayrıca ek rahatsızlığı olan, şeker ya da romatizma hastası kişilerde de sık görülmektedir. Dirsekte sinir sıkışması ise daha çok masa başında çalışan kişilerde olur. Masaya dayandığı bölgenin bası altında kalmasıyla sinir sıkışmaları yaşanır. Bunları birbirinden ayırt edebilmek ve doğru tanıda bulunmak çok önemlidir.”

RAHATLAMAK İÇİN ELLERİNİZİ HAVAYA KALDIRIN

“Sinir sıkışması sorunu olan kişiler kendilerini rahatlatmak için ellerini yukarıda tutmalı” diyen Murat Baloğlu, buradaki amacın venöz denilen kan dönüşümünü azaltmak olduğunu kaydediyor. Zira eller aşağıya bırakıldığında kan aşağıya yöneliyor, bu da şikâyetleri arttırıyor. Baloğlu, şu bilgileri veriyor: “El bileklerini ve parmakları pompa tarzında açıp kapatmak kanı yukarı doğru pompalayacağı için kişi rahatlayacaktır. Gün içinde yaklaşık 15-20 dakika bu hareket yapılmalıdır. Sabit bir pozisyonda durmak yerine hareket edilmelidir. Omza ya da sırta alınan ağır çantalar da sinir sıkışmalarına yol açabilir. Ayrıca kas dengesi açısından da risklidir. Tek tarafına alınan yük, sırttaki dengeyi bozar. Yükün olduğu yerdeki kaslar daha az, diğer taraftakiler ise daha fazla çalışır. Bu aynı zamanda duruş bozukluklarına da zemin hazırlar.”

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.