Sağlık

Sıvı Kaybı Böbreğinizden Etmesin!

Kavurucu sıcaklarda sıvı kaybı kaçınılmaz. Ciddi kayıplar kalp, beyin ve böbrek gibi organlarda ağır hasarlara sebep olabiliyor.

Uzmanlar yıllardır uyarıyor: “Günde en az iki litre su tüketin.” Ancak milletçe yemekteki performansımızı su konusunda yansıttığımız söylenemez. Son yıllarda baş gösteren aşırı sıcaklara kadar bir şekilde hallettik ama şu günlerde vücudumuz için daha zor. Yeterli su içme alışkanlığı olmayınca hava 50 derece de olsa kalkıp bir bardak su almak aklımıza gelmiyor. Yahut tam tersi, bir dikişte çok fazla su içip gün boyu ihmal ediyoruz. Susamamak ya da bunun farkına varmamak vücudumuz açısından her şeyin yolunda olduğu anlamına gelmiyor lakin. Sıvı kaybı, tıptaki adıyla dehidratasyon böbreklerden beyne kadar birçok organı tehdit ediyor.

Bilinç kaybı ve böbrek yetmezliğine yol açabilir

Çok çeşitli nedenleri olmakla birlikte dehidratasyon; kusma, ishal, aşırı terleme, aşırı idrara çıkma, yüksek ateş gibi vücuttan fazla sıvı kaybedilmesi ve bulantı, iştahsızlık, susuzluk hissinin olmaması (yaşlılar ve bebeklerde) durumunda ortaya çıkan sıvı alım eksikliğine bağlı olarak gelişebiliyor. Medicana Çamlıca Hastanesi Nefroloji Uzmanı Dr. Halim Yılmaz, “Yeteri kadar sıvı alınmadığı takdirde sıcak havada yapılan ağır egzersiz ve spor da dehidratasyona yol açabilir. Bebekler, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar buna daha yatkın. Özellikle bebekler ve yaşlılar susadıklarını tam olarak belirtemediklerinden sıvı kaybının sonuçları daha ciddi olabilir. Bununla birlikte kalp, şeker ve böbrek hastalıklarında sıvı kaybı oldukça tehlikeli olabilen ani böbrek yetmezliklerine yol açabilir.” diyor.

Günlük ihtiyacından daha az sıvı alan insanlarda idrar akımı yavaşlayıp durağanlaştığı için kolayca idrar yolu iltihapları ve taşları görülebiliyor. Bu nedenle böbrek sağlığı korumasında bol su içilmesini öneren İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Nesriye Demirel, “Su kaybının en sık belirtisi susuzluk hissi ve halsizliktir. Halsiz kalan kişi ruhsal yönden kendini kötü hisseder. Sıvı kaybı arttıkça baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü ortaya çıkar. İleri sıvı kayıplarında tansiyon düşer, nabız artar, kas krampları oluşur, böbrek yetmezliği ortaya çıkar ve bilinç kaybı olabilir. Aşırı sıvı kayıplarına bağlı ortaya çıkan sorunlar kalp, beyin, böbrek, karaciğer gibi organlarda ilave bozukluklara yol açar. Bu nedenle özellikle kalp, böbrek veya karaciğer gibi sıvı dengesinin belirli bir dengede olması gereken hastalar kendilerine çok dikkat etmeli, almaları gereken sıvı miktarı doktor kontrolünde olmalıdır.” diyor. Sağlıklı kişiler eğer aşırı miktarda su kaybetmiyorsa genellikle günde 2-3 litre sıvı almaları yeterli.

Bunlar varsa dikkat!

-İdrar miktarı azalıp, rengi koyulaşmaya başladıysa,

-Deriniz kuruyor ve artık terlemiyorsanız,

-Ağız ve dudaklarınız kuruyor, tükürüğünüz azalarak daha yapışkan hale geliyorsa,

-Bebeklerde bıngıldak içeriye doğru çökmeye başlamışsa,

-Yoğun bir susama hissi oluyorsa,

-Halsizlik, bitkinlik, iştahsızlık, uyku hali varsa,

-Baş ağrısı, baş dönmesi, çarpıntı, karın ağrısı eşlik ediyorsa,

-Uyku halinden komaya kadar giden bilinç değişiklikleri varsa kişinin aşırı sıvı kaybına uğradığına işaret ediyor.

Ne Yapmalı?

Güneşin en yoğun olduğu 11-16 saatleri arasında mümkün olduğunca sokağa çıkmayın. Bu, sıvı kaybı yaşamanızı önler. Dışarı çıkmanız gerektiğinde açık renk, bol ve pamuklu kıyafetler giyin. Güneş altında efor sarf etmekten kaçının. Bol su, ayran veya soda veya sporcu içecekleri için. Meyve, sebze ve salatayı ihmal etmeyin. Asla alkol kullanmayın, fazla kahve ve çaydan uzak durun. Günlük su alımını 2,5-3 litre civarında tutmaya özen gösterin.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.