Sağlık

Soğuk Havalarda Cildinize Dikkat!

Soğuk ve kuru havalarda özellikle karasal iklime sahip bölgelerde deride kuruma ve çatlaklar oluşur. Deri kurumasına bağlı da özellikle bel bölgesi, kollar ve bacaklarda kaşıntı olabiliyor.

Soğuk ve kuru havalardan en çok hamile kadınlar, bebekler, yaşlılar ve cildi kuru olan kişiler etkileniyor. Bebekler kısa süreli de olsa soğukta kaldıklarında vücut sıcaklıkları hemen düşer ve derilerinde kuruma olur. Okula giden çocukların da yüz ve ellerinde kuruma ve çatlamalar görülür. Yaşlılarda derinin bağ dokusunda bozulmalar olduğundan deride incelme oluşur ve derileri dış etmenlerden daha kolay etkilenir.

Deriyi dış etkenlerden koruyacak tavsiyeler:

* Derinin bütünlüğünü sağlamak, deriyi dış etkenlerden koruyabilmek için soğuk havalarda sık sık nemlendirici kremler kullanın.

* El ve yüz yıkamada soğuk su yerine ılık su kullanın.

* Böyle havalarda sık sık banyo yapmak da derinin kuruyarak soğuktan daha fazla etkilenmesine neden olabilir.

* Banyodan sonra da kesinlikle nemlendirici kremler kullanın.

* Kalın tek kat kıyafet yerine çok katlı pamuklu ince kıyafetler tercih edin. Böylece hem terleme azaltılır hem de ısı yalıtımı daha iyi sağlanır.

* Kaloriferli evlerde peteklerin, sobalı evlerde ise sobanın üzerine su konulması ev ortamlarının nemlendirilmesinde yararlı olur.

* Soğuk havalarda derinin bütünlüğünü sağlayabilmek için bol sıvı tüketilmeli ve vitaminlerden zengin beslenilmelidir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.