Sağlık

Son 5 Dakika Sendromuna Dikkat!

İnternetin yaygınlaşmasıyla kişilerde bağımlılık sorunu ortaya çıktı. İnternet bağımlılarının halini diyet yapanlara benzeten uzmanlar, “tıpkı diyetteki bu son çikolata” gibi internet de “son 5 dakika” ile aynı. Bu 5 dakikalar hiç bitmeyip bağımlılığa sürüklüyor.” dedi.

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikolog Hilal Arslan Yıldız, “artık bilgisayarın ve internetin başından kalkmak eskisinden daha zor. Çünkü internete yüklenen anlam farklı ve kişilerin hayatında kapladığı yer eskisinden daha fazla. Buna rağmen kişilerin, internetin hayatında olması gerekenden daha fazla yer kapladığını fark ettiğini ve bunu düzeltmek için bir şeyler yapmak istediğini görürüz.” dedi.

Her Zaman Bir Bahane Bulunuyor

Kişinin bu sorunu aşmak için planlar yapıp, internet başında geçireceği süreye sınırlama getirdiğini ifade eden Psikolog Hilal Arslan Yıldız, “sürenin bitimine doğru kişi kendisine ‘son 5 dakika daha’ diyerek süreyi aşıyor. 5 dakika dolup kişi kalkmak istediğinde yine bir bahane bulur. ‘Şu son maili de bir okuyayım.’ ‘Şu arkadaşımla muhabbetim bir bitsin.’ gibi. Orada 5 dakika daha olmanın, hayatın akışında büyük bir değişiklik oluşturmayacağını bilmesine rağmen, bunu meşrulaştırmaya çalışır.” şeklinde bilgi verdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.