Sağlık

Tatilde Kilo Almamak İçin Bunlara Dikkat!

Yazın gelmesi ile tatil beldelerinde rahatlamak isteyenlerin tercihi “her şey dâhil” paketler düzensiz beslenmeye ve sonuçta kilolara davetiye çıkartıyor.

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Pınar Yetimoğlu, tatil beldelerine dinlenmeye gidenleri kilo konusunda uyardı. Bilhassa, öğünlerde bol ve renkli açık büfe hizmeti veren otellerin “aman onun da tadına bakayım” düşüncesiyle yığma tabaklara yol açtığına dikkat çekerek, tatili kâbusa çevirmeme noktasında ikaz etti. Yine bazı kurallara dikkat ederek hem güzel bir tatil yapılabileceğini hem de dinlenme döneminin kilo almadan kapatılabileceğini ifade etti.

KAHVALTIYI ATLAMAYIN

Yaz tatillerinde en çok es geçilen öğündür. Gece geç saatte yatıp, sabah uykuyu bölmemek için yapılmayan kahvaltı, yazın güne yanlış başlanmasına sebep olur. Özellikle peynir, bol yeşillik, zeytin vb. Akdeniz tipi bir kahvaltı sağlıklı başlangıçtır. Bedenin sıcak havaya uyumunu kolaylaştırır.

ARA ÖĞÜN KAÇIRMAYIN

Tatilde sık yapılan hatalardan biri de günü 2 öğünle geçiştirmektir. Öğün sayısı azaldıkça, yenilen miktar artar. Mesela gündüz deniz veya havuzda yorulup akşama kadar ara öğün yemeden beklemek, akşam gereğinden fazla tüketmeye hatta daha fazla karbonhidrat alımına yol açar. Öğle yemeği sonrası hafif atıştırmalıklarla ara öğün yapılabilir. Yaz meyveleri, 2 top dondurma veya şekersiz limonata tercih edilebilir.

MAYONEZDEN UZAK DURUN

Öğle ve akşam öğünlerinde çok çeşitli yemekler sunulur. Bunların içinde hazırlanma ve pişirme teknikleri itibarıyla tehlikeye dönüşebilecek ürünler yer alır. Bilhassa mayonez tüketimi, sıcakta sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olabilir. Tam da bu yüzden mayonezli salata ve mezelerden uzak durulmalıdır.

 

KALP İÇİN BOL SU İÇİN

Sıvı alımındaki eksiklik, böbrekte problemlere neden olabilir. Çay, kahve, soğuk içecekler iyidir ancak en önemlisi sudur. Yazın terleme ile daha fazla su kaybı olacağından, kilo başına 30 cc şeklinde planlanan normal su tüketimi, sıcak havada 40 cc olarak değiştirilmelidir.

millet gazetesi

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.